Robert Fico: Vývoj na Ukrajine sledujeme, sme pripravení promptne reagovať

www.ipolitika.sk

Už od stredy bola kvôli situácii na Ukrajine v pohotovosti Bezpečnostná rada SR. Napriek aktuálnym nepokojom u nášho východného suseda nebol zaznamenaný zvýšený počet ľudí v blízkosti hraníc a nebol zaznamenaný ani vyšší počet žiadostí o víza na Slovensko ako obvykle. Predseda vlády SR Robert Fico po dnešnom zasadnutí Bezpečnostnej rady SR informoval, že Slovensko je pripravené v prípade potreby prijať migrantov z Ukrajiny, ochrániť ich a poskytnúť im základnú výbavu na prežitie.

Minister vnútra SR Robert Kaliňák doplnil, že v prípade zvýšeného prílevu utečencov sme na Slovensku schopní umiestniť asi tisícku ľudí a ak by to situácia vyžadovala, je možné tento počet navýšiť až na desaťtisíc.  „Na rokovaní Bezpečnostnej rady SR sme tiež poverili ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí, aby oficiálne Ukrajine ponúkol zdravotnícku pomoc na území Slovenska. Pokiaľ ukrajinská strana bude mať záujem o ošetrenie ľudí, sme pripravení túto zdravotnícku pomoc poskytnúť,“ oznámil Robert Fico.

Slovenská strana situáciu na Ukrajine dôsledne monitoruje. „Pozorne sledujeme, čo sa na Ukrajine deje a veríme, že nám to umožní veľmi promptne reagovať,“ uviedol premiér. Bezpečnostná rada SR odporučila vláde, aby bola v prípade nevyhnutnosti schopná prijať opatrenia aj v mimoriadnom termíne. „Takéto okolnosti zatiaľ nenastali a bol by som nerád, aby sme na Slovensku vytvárali napätie,“ skonštatoval Robert Fico.

www.ipolitika.sk

Včera sa v Bruseli mimoriadne zišli aj ministri zahraničných vecí členských krajín EÚ. „Najvýznamnejší záver, ktorý sme prijali, je rozhodnutie o prijatí individuálnych sankcií voči osobám, ktoré sú zodpovedné za porušovanie ľudských práv a za nadmerné používanie sily. Ide o zmrazenie účtov v európskych bankách a zákaz vstupu do krajín EÚ. Experti už pripravujú zoznam týchto osôb, mal by byť známy dnes,“ objasnil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák.
V súvislosti s nepokojmi prebiehajú intenzívne rokovania. Priamo na Ukrajine boli včera zástupcovia Nemecka, Francúzska, Poľska, ale aj Ruska. „Výsledkom je predbežná dohoda, z ktorej vyplýva, že prezident stratí niektoré kompetencie, dôjde k zmene ústavy a mala by byť vytvorená inkluzívna vláda aj s predstaviteľmi opozície. Zároveň dôjde k skráteniu funkčného obdobia prezidenta a vlády,“ doplnil minister. Povedať, či dohodu budú akceptovať všetky strany, je podľa neho zatiaľ predčasné. Medzi demonštrantmi na námestí sú totiž aj rôzni extrémisti, ktorí tvrdia, že ich opoziční lídri nezastupujú. „No sú signály, že by sa situácia mohla stabilizovať a aj medzinárodný tlak dáva nádej, že dohodnuté prímerie by mohlo fungovať,“ dodal.

Hoci je Ukrajina náš bezprostredný sused a máme takmer 100 km spoločných hraníc, podľa premiéra sa nám nikdy nepodarilo nadviazať normálne politické vzťahy ako s inými susedmi. „Neviem povedať, prečo to tak je, veľmi ťažko sa dokážeme orientovať v zákulisí toho, čo sa deje na ukrajinskej scéne. Je tam veľa radikálnych síl, o ktorých nič nevieme, nevieme, kto je za nimi, ani prečo došlo k eskalovaniu napätia,“ povedal Robert Fico. Zdôraznil však, že úlohou vlády je chrániť záujmy Slovenskej republiky a zabrániť tomu, aby udalosti na Ukrajine ovplyvňovali vnútorný život u nás.

Nepokoje na Ukrajine zatiaľ nemajú vplyv ani na tranzit ropy a plynu na naše územie. Slovensko je ale pripravené aj na tento scenár. „Takúto situáciu poznáme už z minulosti. Keby sa niečo podobné stalo, existujú štátne hmotné rezervy a už vyskúšaný reverzný tok z Českej republiky. No momentálne nikto neavizoval, že by prepravný systém pre plyn a ropu mal problémy z dôvodu udalostí, ktoré na Ukrajine sú,“ ozrejmil predseda vlády.

 

zdroj: http://www.strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

3 Responses to Robert Fico: Vývoj na Ukrajine sledujeme, sme pripravení promptne reagovať

 1. https://goo.gl/ hovorí:

  continuously i used to read smaller content that also clear
  their motive, and that is also happening with this article which I am reading
  now.

 2. What a data of un-ambiguity and preserveness of precious knowledge regarding unexpected
  feelings.

 3. https://goo.gl hovorí:

  Thank you a bunch for sharing this with all folks you actually realize what you
  are speaking approximately! Bookmarked. Please also seek
  advice from my site =). We can have a hyperlink alternate agreement among us

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>