Refinancovanie R1 je európskym top projektom roku 2013

www.ipolitika.sk

Prestížny časopis Project Finance International (PFI) vyhlásil refinancovanie prvého slovenského PPP projektu, rýchlostnej cesty R1 Pribina, za najlepší dlhopisový projekt roku 2013 v Európe. Ocenenie včera večer na slávnostnom ceremoniáli v Londýne prevzal zástupca ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja spolu s predstaviteľmi spoločnosti Granvia. Vďaka novému modelu financovania štát ušetrí počas nasledujúcich 28 rokov až 144 miliónov eur.

„Toto ocenenie iba potvrdzuje naše slová, že išlo o mimoriadny úspech nielen z hľadiska ušetrenej sumy, ale aj kvality a rozsahu refinancovania, ktoré sme pripravili,“ zdôraznil minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek. Slovensko je prvou krajinou Európskej únie, ktorej sa podarilo refinancovať infraštruktúrny projekt takéhoto rozsahu cez projektové dlhopisy.
Časopis PFI z dielne Thomson Reuters ocenil okrem iného aj fakt, že sa na novej schéme financovania podieľajú kľúčoví investori z pôvodného modelu a rating projektových dlhopisov agentúrou Standard & Poor’ bol stanovený na veľmi priaznivých BBB+. Vzhľadom na fakt, že ide o mimoriadny projekt, čo do dĺžky financovaného obdobia, ako aj emitovanej sumy, je to naozaj veľký úspech.
„Ocenenie PFI Award vnímame ako odmenu nášho spoločného úsilia s predstaviteľmi vlády Slovenskej republiky a Ministerstvom dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR, ako aj s našimi akcionármi Vinci Concessions a Meridiam,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Granvia Eric Genêtre. Ako zároveň dodal, refinancovanie rýchlostnej cesty R1 sa stalo modelom  pre ďalšie projekty, a to nielen v oblasti infraštruktúry.

www.ipolitika.sk

Z celkovej emitovanej sumy 1,2 miliardy eur prejavili o dlhopisy najväčší záujem investori z Nemecka, ktorí nakúpili až 31 percent z celkovej sumy. Za nimi nasledovali britskí investori s 24 percentami. Hneď tretie v poradí boli slovenské subjekty, ktoré nakúpili 11 percent z celkovej sumy.

Ministerstvo dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR

 

zdroj: http://www.strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>