Predsedu Súdnej rady SR by mal menovať prezident na návrh predsedu Ústavného súdu

www.ipolitika.sk

Predseda Národnej rady SR Pavol Paška, minister spravodlivosti SR Tomáš Borec a zástupcovia justície dnes (18. februára) na pracovnom stretnutí rokovali o zmenách v justícii. Pavol Paška zdôraznil, že je dôležité zapojiť do diskusie aj opozičné parlamentné strany. „Pre mňa sa tento dialóg nekončí nielen na odbornej úrovni súdnictva, ale chcem, aby pokračoval na politickej úrovni a na pôde zákonodarcov. To znamená, chcem na základe dnešného stretnutia osloviť predsedov opozičných poslaneckých klubov, aby v čo najbližšom čase, ak to bude možné ešte tento týždeň, a by som s nimi zorganizoval stretnutie a otvorili by sme nielen odbornú, ale aj politicko-ústavnú rovinu tohto problému,” uviedol šéf parlamentu. Upozornil, že niektoré avizované zmeny v justícii si vyžadujú aj zmeny Ústavy SR a strana SMER- sociálna demokracia ústavnú väčšinu v parlamente nemá.

www.ipolitika.sk

Minister spravodlivosti doplnil, že podľa jeho návrhu by mal byť predseda Súdnej rady ústavným činiteľom. „Pokiaľ by to mal byť sudca, tak by nemal vykonávať svoju funkciu sudcu počas doby vykonávania funkcie predsedu Súdnej rady,” povedal Tomáš Borec. Na voľbe predsedu Najvyššieho súdu SR by sa nemalo meniť nič, teda aj naďalej by ho volili členovia Súdnej rady.

Predsedu Súdnej rady SR by mal v budúcnosti menovať prezident po jeho výbere z dvoch kandidátov, ktorých navrhne predseda, resp. predsedníčka Ústavného súdu SR.

Uvažuje sa aj o oddelení funkcií predsedu Najvyššieho súdu SR a Súdnej rady SR. Súdna rada by po novom tiež mala získať kompetenciu verejnej kontroly spoľahlivosti sudcov cez previerky všetkých sudcov, ktoré by urobil NBÚ. Sudcov zrejme čaká sprísnenie pravidiel práce na doma, nároku na 13. a 14. plat, zavedenie sankcií za prieťahy v konaní, kontroly PN-iek a podobne. Pripravované zmeny majú prispieť k zvýšeniu dôveryhodnosti justície, jej kvality a výkonu.

 

zdroj: http://www.strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>