Opozícia zneužila mimoriadnu schôdzu pred prezidentskými voľbami

www.ipolitika.sk

Opozičné strany sa vo štvrtok 13. januára v parlamente neúspešne pokúsili o odvolanie premiéra Roberta Fica z funkcie. Za vyslovenie nedôvery hlasovalo 49 poslancov zo 128 prítomných, proti bolo 78 členov snemovne, jeden sa zdržal. Predsedu vlády v hlasovaní podržali všetci prítomní poslanci SMER-u.

Predseda vlády vo svojom prejave uviedol,  že strana SMER- sociálna demokracia je stabilnou stranou so stabilným poslaneckým klubom, ktorý sa nerozpadáva a práve to je dôvod, prečo sú opozičné strany posadnuté vládnou stranou. Premiér je presvedčený o tom, že schôdzu iniciovala opozícia z dôvodu blížiacich sa volieb prezidenta SR.„Komu prospieva táto vaša posadnutosť, táto schôdza? Slovensku nie, vám nie. Slovensko nepotrebuje posadnutosť, búchanie po stole, ale jeden hodnotový dialóg a hodnotovú súťaž, ale tú nie ste schopní s nami viesť,” konštatoval predseda vlády. „Budem rešpektovať akékoľvek rozhodnutie ľudí vo voľbách, ale toto je politický amaterizmus. Touto schôdzou si poškodzujete vlastných kandidátov, pána Hrušovského či pána Procházku. Dva roky ste si emisnú kauzu nevšímali, ako máme veriť, že to nie je o prezidentských voľbách? Tieto chyby robíte len preto, lebo ste posadnutí Smerom-SD,” povedal.

Robert Fico zdôraznil, že z politického hľadiska neexistuje proti strane SMER-SD žiadna alternatíva. „Ak sa pozrieme na pravicu, ako by hodil kameňom do kŕdľa vrabcov. Vznikajú stále nové a nové strany. Štandardné pravicové strany zodpovedajú za to, že nastupujú neštandardné strany, lebo neintegrujete pravicu tak ako my ľavicu. My sme trikrát vyhrali voľby, z vás nikto nikdy,” povedal.

www.ipolitika.sk

Ku „kauze emisie“ zaujal jednoznačné stanovisko a zdôraznil, že došlo k jasnému vyvodeniu politickej zodpovednosti. „Prebehli dvoje voľby a ja som odvolával ministrov aj odňal celé ministerstvo životného prostredia SNS.“  Opozícii vyčítal, že dosiaľ mlčala aj napriek tomu, že dva roky bola vo vláde a ovládala aj ministerstvo vnútra. „Čo ste robili dva roky? Nedotkli ste sa toho, zrazu je päť týždňov pred voľbami a poďme na emisnú kauzu,” pýtal sa premiér.

V rozprave vystúpil aj minister vnútra Roberta Kaliňák. „Je to asi historicky prvý raz, že formálne vyslovujete nedôveru inej vláde. Táto asi neurobila žiadnu chybu, za ktorú by ste ju chceli odvolávať, čo je veľmi dobré,” povedal s tým, že rovnako ako premiér vidí jasnú súvislosť dnešnej schôdze s prezidentskými voľbami.

Vláda SR vo svojom stanovisku označila opozičnú iniciatívu za snahu otvoriť prípad predaja emisií spred piatich rokov s cieľom zaútočiť na premiéra a poškodiť ho pred prezidentskými voľbami. Kabinet upozornil, že premiér v tomto prípade, ktorý sa týkal vtedajšieho koaličného partnera SNS, vyvodil politickú zodpovednosť. Prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi podal návrh na odvolanie dvoch ministrov za SNS. Na základe politického rozhodnutia bol rezort ministerstva životného prostredia odobratý z gescie tejto strany.

 

zdroj: http://www.strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>