Ekonomika zrýchli, nezamestnanosť klesne, ceny porastú pomalšie

www.ipolitika.sk

Slovenská ekonomika by v tomto roku mala rásť 2,3%-ným tempom. Oživenie v eurozóne zlepšuje vyhliadky slovenského exportu, priemyselná produkcia už v súčasnosti rastie výrazným tempom. Začína sa oživovať aj domáci dopyt a to vďaka nižšiemu rastu cien. Celkový rast investícii sa bude postupne zrýchľovať. Hlavným dôvodom je očakávaný rast väčších investičných projektov v oblasti automobilového priemyslu a očakávaná výstavba diaľnic.

Trh práce sa začína oživovať. Rast voľných pracovných miest v poslednom štvrťroku aj mesačné štatistiky ukazujú prekonanie dna na trhu práce. Rast ekonomiky by sa v tomto roku mal prejaviť aj v raste zamestnanosti. Hlavným zdrojom rastu zamestnanosti bude priemysel a trhové služby. Miera nezamestnanosti sa zníži.

www.ipolitika.sk

Rast reálnych miezd sa v tomto roku zrýchli na 1,7 % v dôsledku nižšej inflácie a priaznivejšej situácie na trhu práce. V ďalších rokoch v súlade s rastom produktivity práce rast reálnych miezd postupne zrýchli až nad 2%.

Ceny v tomto roku porastú pomalšie. Očakávaný medziročný rast spotrebiteľských cien je na úrovni 0,8%.

 

zdroj: http://www.strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>