Štát zakročí proti preťaženým kamiónom aj daňovým únikom

www.ipolitika.sk

Zabrániť preťaženým kamiónom, aby ničili slovenské cesty, aj zefektívniť boj proti daňovým únikom. To je jedným z cieľov dynamického váženia nákladných automobilov, na ktorom intenzívne pracuje rezort dopravy. Vďaka nemu sa ešte počas tohto roku podarí prepojiť mýtny systém s automatickými váhami zabudovanými v cestách, čo zefektívni kontrolu mýtynch pravidiel, ale aj boj proti daňovým podvodníkom.

“Prieskumy hovoria, že každý mesiac jazdí po slovenských cestách až 3 000 nákladných aút, ktoré sú preťažené a tým pádom poškodzujú slovenské cesty. Preto sa zaoberáme myšlienkou, ako vybudovať efektívny systém kontroly, ktorý by kamióny automaticky vážil, kontroloval a v prípade potreby aj vynucoval dodržiavanie pravidiel,“ povedal štátny tajomník ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Viktor Stromček.

www.ipolitika.sk

Riešením je systém dynamických váh zabudovaných vo vozovke, ktoré môžu na kľúčových miestach automaticky kontrolovať hmotnosť vozidiel a porovnávať ju s údajmi z mýtneho systému. Aby to bolo možné urobiť, je nutné vybudovať systém dynamických váh spojených s kamerou a zabezpečiť jeho prepojenie s mýtnym systémom. Potom bude možné, aby tento systém nákladné automobily automaticky odvážil a vyhodnotil ich hmotnosť v porovnaní s údajmi v mýtnom systéme.
Tieto údaje výrazne pomôžu finančnej správe v boji proti daňovým únikom. „Systém online preverovania jednotlivých prepráv výrazne skráti dobu, za ktorú budeme schopní vyhodnotiť, či ide o podvod, alebo nie,“ vysvetľuje generálny riaditeľ sekcie daňovej a colnej Daniel Čech. Práve fiktívne vývozy a dovozy tovarov tvoria základ veľkej časti daňových podvodov. Finančná správa pritom aktuálne preveruje cezhraničné obchody, pri ktorých hodnota DPH presahuje 350 miliónov eur. Dynamické váženie pomôže výrazne zefektívniť aj pribeh kontrol a zjednoduší boj proti podvodníkom.

zdroj: http://www.strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>