PREMIÉR: Slovensko je medzi investormi vnímané ako spoľahlivý partner

www.ipolitika.sk

To, že sa Slovensku podarilo úspešne predať 15-ročné dlhopisy svedčí o tom, že je v zahraničí vnímané ako spoľahlivý partner. Skonštatoval to na dnešnej tlačovej konferencii premiér Robert Fico (Smer-SD). Podľa jeho slov dobrou správou pre krajinu je aj to, že ratingová agentúra Moody’s odhaduje aktuálne krajine vyšší ekonomický rast v roku 2014 a 2015.
“To, čo sa nám podarilo v roku 2013 je hodnotené tak, že SR je vnímaná ako spoľahlivý partner, ktorý je schopný dosiahnuť deficit verejných financií pod úrovňou 3 % hrubého domáceho produktu aj v roku 2014. Veľmi dôležité je to, že tento pokrok v ozdravovaní verejných financií bude viesť nielen k oživeniu ekonomiky, ale pomôže aj stabilizovať verejný dlh v roku 2014 a 2015,” zhodnotil premiér.
Slovenská republika oznámila novú emisiu 15-ročného benchmarkového dlhopisu v stredu (8.1.), predávala ich potom vo štvrtok (9.1.). O slovenské dlhopisy prejavilo záujem takmer 170 investorov z celého sveta a celková hodnota objednávok dosiahla 4 miliardy eur. Objem emisie nakoniec predstavoval 1,5 miliardy eur s kupónom 3,625 %.
“Prvýkrát sa podarilo Slovensku vydať takýto dlhopis s tak nízkou cenou. Dopyt bol obrovský. To, že investor kúpi 15-ročný dlhopis znamená, že dôveruje tejto krajine, že po 15 rokoch dostane tieto peniaze naspäť. Je to naozaj najväčšia skúška toho, či má krajina dôveru,” doplnil minister financií Peter Kažimír(Smer-SD).

www.ipolitika.sk

 

zdroj: http://www.strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>