CIGEĽ: Na 39. ročníku Pochodu vďaky SNP premiér vyzval k vlastenectvu

www.ipolitika.sk

K vlastenectvu a väčšiemu sebavedomiu vyzval premiér Robert Fico počas svojho príhovoru k účastníkom 39. ročníka Pochodu vďaky SNP, ktorý sa dnes uskutočnil nad partizánskou obcou Cigeľ v okrese Prievidza.

Uviedol, že vlastenectvo sa prejavuje napríklad aj účasťou na takomto podujatí, ktoré patrí medzi najstaršie a najväčšie zimné turistické akcie na Slovensku. Je venované pamiatke umučených a padlých bojovníkov proti nacizmu z tejto obce. Vlastenectvo sa podľa Fica prejavuje aj úctou k štátnym symbolom, napríklad zložením čiapky, keď hrá slovenská hymna.

Pred slávnostným otvorením podujatia položil premiér v sprievode organizátorov, starostu obce Cigeľ Štefana Mjartana a primátora Handlovej Rudolfa Podobu, veniec k miestnemu Pamätníku SNP. Pamiatku obetí si rovnakým spôsobom uctil aj veľvyslanec Ruskej federácie na Slovensku Pavol Maratovič Kuznecov, veľvyslanec Rumunskej republiky v SR Florin Vodita a slovenský veľvyslanec v Moskve Jozef Migaš. Na pietnom akte sa zúčastnili aj niektorí poslanci Národnej rady SR, predstavitelia Ústrednej rady Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, politických strán, Trenčianskeho samosprávneho kraja, samosprávy okresu Prievidza a ďalší hostia.

“Spoločný boj proti spoločnému nepriateľovi položil pevné základy povojnových vzťahov medzi našimi národmi. Súčasná viacstranná spolupráca medzi Ruskom a Slovenskom, aktívny politický dialóg na súčasnom medzinárodnom dejisku, je výrazným príkladom úcty k tradícii minulosti a v záujme budúcnosti,” povedal v príhovore ruský veľvyslanec Kuznecov.

www.ipolitika.sk

Prihovoril sa tiež rumunský veľvyslanec Vodita, ktorý poďakoval slovenskému národu a jeho predstaviteľom za to, že majú v úcte spoločnú históriu. Pripomenul, že 11.000 rumunských vojakov padlo počas druhej svetovej vojny za záchranu Slovenska. Väčšina z nich odpočíva vo Zvolene. “Nikdy na nich nezabudneme,” zdôraznil veľvyslanec.

Starosta Cigľa pripomenul, že pochod začala organizovať hŕstka nadšencov ako spomienku na tragické udalosti z 13. januára 1945, keď nemeckí vojaci obkľúčili a prepadli v skorých ranných hodinách obec, pretože jej obyvatelia podporovali partizánov operujúcich v pohorí Vtáčnik. Niektorých občanov mučili a aj zavraždili v miestnej krčme. Potom do Prievidze odvliekli 126 Cigeľčanov, kde ich gestapo kruto vypočúvalo. Z nich osem sa už domov nikdy nevrátilo. V boji proti nemeckému nacizmu zahynulo 24 obyvateľov obce. Ich mená sú natrvalo vyryté do Pamätníka SNP.

Po pietnom akte sa turisti vydali na pochod. K dispozícii mali sedem trás, mohli si vybrať trasu podľa svojej kondície a schopností. Pre najnáročnejších to bola 20-kilometrová trasa vedúca z Cigľa na Biely kameň a späť, s prevýšením 660 metrov. Ďalšia, približne 15-kilometrová trasa smerovala z Cigľa do Handlovej. Na pochode sa dovedna zúčastnilo 1577 turistov všetkých vekových kategórií. Podľa Mjartana je to síce asi o 300 účastníkov menej ako v minulom roku, ale pre nedostatok snehu tentoraz neprišli turisti uprednostňujúci beh na lyžiach.

 

zdroj: http://www.strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>