Robert Fico zhodnotil rok 2013 a ohlásil plány na rok 2014

www.ipolitika.sk

Udržať Slovensko v centre európskeho diania ako spoľahlivú a dôveryhodnú krajinu, konsolidovať verejné financie tak, aby nezhoršovali sociálne postavenie ľudí a vďaka širokému sociálnemu dialógu vyvažovať strategické záujmy Slovenska s legitímnymi požiadavkami ľudí. To boli hlavné ciele vlády SR v roku 2013. „Je naším životným záujmom, aby bola Slovenská republika vždy v takej kondícii a požívala takú mieru dôveryhodnosti, že bude prizývaná k zdravému jadru EÚ a nie vytláčaná do skupiny krajín, ktoré môžu byť vnímané ako menej zodpovedné za spoločnú európsku budúcnosť,“ uviedol počas hodnotenia roka 2013 predseda vlády SR Robert Fico. Skonštatoval, že vláda európske riešenia boja proti kríze neprijímala bezhlavo. Snažila sa hľadať rovnováhu medzi dvoma legitímnymi požiadavkami, a to stabilizáciou ekonomickej a finančnej situácie, zotrvaním Slovenska v jadre EÚ na jednej strane a záujmami ľudí, aby sa nemali horšie na strane druhej. „Ani jeden z týchto záujmov sme nepreferovali, rovnováhu sme sa snažili nájsť vďaka sociálnemu dialógu. Sociálny dialóg musí aj naďalej zostať každodennou pracovnou metódou našej vlády,“ pripomenul Robert Fico.

V tomto roku vláda pristúpila k zvýšeniu platov učiteľov aj zamestnancov vo verejnom sektore. „Nie je to nič radikálne, ale po troch rokoch sa vláda k tomu opäť odhodlala. A ak deficit verejných financií klesne pod 3 % HDP, zaviazali sme sa znížiť DPH z 20% na 19%. V roku 2014 sa nebude zvyšovať cena plynu pre domácnosti a cena elektriny pre domácnosti má tiež klesajúcu tendenciu,“ vymenoval premiér. „Naším cieľom je konsolidovať, ale brať na zreteľ aj záujmy ľudí,“ podčiarkol.

Budúci rok má vláda pred sebou tri strategické ciele: vytvoriť podmienky na to, aby do konca roka 2016 klesla nezamestnanosť na úroveň priemeru eurozóny; vytvárať všetky podmienky na rast miezd v súkromnom, ale aj vo verejnom sektore a pristúpiť k ďalšiemu zvýšeniu minimálnej mzdy; pokračovať v nekompromisnom boji proti daňovým podvodom a daňovým únikom.

www.ipolitika.sk
V roku 2014 bude Slovensko podľa Roberta Fica čeliť aj výzvam v oblasti politickej stability. „Politickú stabilitu, fungovanie demokratických pravidiel politickej súťaže a pôsobenie štandardných politických strán považujeme za základné predpoklady úspešného vývoja Slovenska v nasledujúcich rokoch,“ povedal. Povinnosťou parlamentnej vládnej väčšiny je preto postaviť kandidáta na prezidenta a garantovať aj tým politickú stabilitu. „Dovoľujem si vám ako predseda vlády oficiálne oznámiť, že som sa rozhodol kandidovať za prezidenta Slovenskej republiky,“ vyhlásil Robert Fico. „Rozhodnutie prijímam s plnou úctou a rešpektom k funkcii hlavy štátu. Ako človek, ktorý je šiesty rok v prvej línii, ktorý plne chápe význam politickej zodpovednosti a účasť v prezidentských voľbách neberie ako dobrodružstvo, ako avantúru, zutekanie,  zavŕšenie politickej kariéry alebo snahu robiť za každú cenu zle. Budem sa uchádzať o post hlavy štátu v plnej politickej kondícii, so skúsenosťami predsedu vlády, predsedu stabilnej politickej strany a s jasnou predstavou o úlohe prezidenta pri prezentovaní Slovenskej republiky a garantovaní politickej stability,“oznámil.Robert Fico chce byť vlastenecký prezident. „Ako človek sa hrdo hlásim k Slovensku a k jeho najhlbším tradíciám. Budem v občanoch Slovenska vždy pestovať úctu k vlasti. Vynakladám všetko úsilie, aby som našej slovenskej spoločnosti rozumel a podporoval témy a myšlienky ľudí spájajúce a nie kontroverzné, rozdeľujúce alebo narúšajúce spolunažívanie našich občanov. Budem sa starať, aby našu vlasť za svoj domov považovali aj príslušníci národnostných menšín.“ Vyhlásil, že nezmení ani svoju hodnotovú výbavu.„Som sociálny demokrat a v tomto duchu by som vplýval aj na vládu, aj na Národnú radu SR. Svoju kandidatúru ponúkam a chápem ako službu Slovensku a jeho ľuďom najmä s cieľom chrániť jeho vnútornú stabilitu, vonkajšiu akceptáciu a z pozície hlavy štátu presadzovať prosociálnu a proslovenskú politiku,“zakončil.

 

zdroj: http://www.strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>