Prognóza NBS je pre Slovensko optimistická

www.ipolitika.sk

Zvyšovanie reálnych miezd a pokles nezamestnanosti sú hlavné ciele, ktoré si dala vláda na roky 2014, 2015 a 2016. Nová prognóza Národnej banky Slovenska potvrdila, že tieto ciele sú reálne a vláda by ich mohla naplniť. „Nová prognóza NBS potvrdzuje, že nastáva mierny optimizmus, že z toho najhoršieho sme pravdepodobne vonku. Nechcem hovoriť, že je to koniec krízy, ale je tu začiatok akéhosi hospodárskeho rastu a pokiaľ sa k týmto faktorom postavíme vo vláde aktívne, tieto čísla môžu pre Slovensko znamenať veľkú úľavu,“vyhlásil na dnešnej tlačovej konferencii premiér Robert Fico.

Vláda je pripravená vyjsť v ústrety verejnosti a klásť dôraz na zvyšovanie životného štandardu obyvateľov. Hoci nemôže prikazovať súkromným firmám, do akej miery majú zvyšovať mzdy, prijala vláda zákon o vyššom kolektívnom vyjednávaní, ktorý obom stranám dáva nástroje na zvyšovanie miezd aj v súkromnom sektore. Robert Fico pripomenul, že hoci produktivita práce na Slovensku je najvyššia spomedzi krajín V4 a patrí medzi najvyššie aj v rámci celej EÚ, mzdové ohodnotenie Slovákov je jedno z najnižších. „To budeme musieť postupne meniť ,“povedal. Premiér zároveň oznámil, že vláda bude aj v roku 2014 zvyšovať minimálnu mzdu.

Druhým významným cieľom je nezamestnanosť. Do roku 2016 chce vláda dosiahnuť mieru nezamestnanosti na úrovni priemeru eurozóny, čo je približne 12,1 %. Miera nezamestnanosti na Slovensku je v súčasnosti okolo 14 %, cieľ je teda znížiť nezamestnanosť o dve percentá. „Aj tieto ciele nová prognóza NBS mimoriadne zreálňuje,“ poznamenal predseda vlády. Prognóza totiž predpokladá, že v roku 2015 by Slovensko mohlo dosiahnuť trojpercentný rast HDP. „Dostávame sa na úroveň, ktorá bude mať zásadný vplyv na mieru nezamestnanosti, lebo hospodársky rast na úrovni 3 % je rast, ktorý pozitívne vplýva aj na tvorbu pracovných miest,“ objasnil Robert Fico. Uznáva, že existujú aj riziká, pretože hospodársky rast nemusí byť automaticky spojený s vytváraním pracovných miest, ale verí, že ak bude platiť pravidlo o trojpercentnom raste HDP, môžeme z toho profitovať.

www.ipolitika.sk

Prognóza NBS hovorí aj o znižovaní počtu nezamestnaných osôb. V roku 2014 by to malo byť 371 700 nezamestnaných a v roku 2015 353 700 nezamestnaných. „Do tohto nie sú ešte zarátané projekty na zamestnávanie mladých, na ktoré budeme z EÚ čerpať 200 miliónov eur. Nie sú tam ani čísla, ktoré vyplývajú z nového modelu financovania poľnohospodárstva, kde by mohlo vzniknúť 16 až 17 tisíc pracovných miest. Ďalšie miesta budú vznikať v stavebníctve, keď sa rozbehnú projekty, ktoré máme naplánované,“ doplnil predseda vlády.

Štátny tajomník Ministerstva financií SR Peter Pellegrini informoval, že prognóza NBS potvrdila parametre, na ktorých je postavený aj návrh štátneho rozpočtu na nasledujúce obdobie. Zároveň je možné podľa uverejnených čísel predpokladať, že reálny schodok štátneho rozpočtu bude v roku 2013 takmer o jednu miliardu eur nižší, ako sa v rozpočte pôvodne predpokladalo. „O miliardu eur menej si bude musieť tento štát požičiavať a aj občania budú musieť splácať o miliardu eur menej. Aj to je prejav zodpovedného narábania s finančnými prostriedkami,“ skonštatoval Peter Pellegrini a zdôraznil, že na základe týchto čísel má slovenská ekonomika vysokú šancu, aby splnila svoj cieľ – deficit verejných financií v roku 2013 pod tri percentá HDP.

 

zdroj: http://www.strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>