Prezidenta SR si budeme voliť 15. marca 2014

www.ipolitika.sk

Predseda Národnej rady SR Pavol Paška oznámil termín konania prezidentských volieb. Prvé kolo sa uskutoční v sobotu 15. marca 2014. Prípadné druhé kolo bude v sobotu 29. marca 2014. Súčasnej hlave štátu Ivanovi Gašparovičovi sa skončí funkčné obdobie 15. júna 2014, v tento deň bude inaugurovaný jeho nový nástupca.

Prezidenta si u nás volíme v priamych voľbách tajným hlasovaním. Voľba je dvojkolová. V prvom kole sa prezidentom stane ten kandidát, ktorý získa nadpolovičnú väčšinu platných hlasov oprávnených voličov. Ak sa to nepodarí nikomu, do dvoch týždňov sa uskutoční druhé kolo, do ktorého postúpia dvaja najúspešnejší kandidáti z prvého kola. Ten, ktorý v ňom získa viac hlasov, obsadí na päť rokov Prezidentský palác. Zvolený kandidát sa ujíma funkcie prezidenta SR zložením sľubu.

www.ipolitika.sk

V budúcom roku si budeme voliť aj poslancov Európskeho parlamentu. Voľby do EP sa uskutočnia v sobotu 24. mája. Historicky pôjde o tretie eurovoľby na území Slovenska. V posledných, v roku 2009, dosiahla volebná účasť na Slovensku 19,64 percenta, čo bolo najmenej v celej Európskej únii. Na voľbách sa zúčastnilo 16 politických strán, zvíťazila strana SMER- sociálna demokracia, ktorá má v EP päť poslancov z celkovo 13 slovenských.

 

zdroj: http://www.strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>