Z rozpočtu EÚ získa Slovensko v najbližších šiestich rokoch až 14 miliárd eur

www.ipolitika.sk

Európsky parlament po komplikovaných rokovaniach včera definitívne schválil rozpočet Európskej únie na roky 2014 až 2020. Navyše, dnes bola v EÚ schválená aj výnimka pre Slovensko a Rumunsko, ktorá nám umožní čerpať finančné prostriedky z programovacieho obdobia 2007 – 2013 o rok dlhšie. „Týmto krokom sme zachránili 500 až 600 miliónov eur,“ oznámil na tlačovej konferencii predseda vlády SR Robert Fico, ktorý schválenie výnimky označil za vynikajúci diplomatický úspech. Za ocenenie nášho diplomatického úsilia považuje premiér aj schválenie rozpočtu EÚ, pretože Slovensko získa o dve miliardy eur viac, ako malo v predchádzajúcom období. „Tieto peniaze môžeme použiť na diaľnice, infraštruktúru, výskum, inovácie, školstvo. Bude to obrovský príspevok pre ďalšie skvalitnenie života na Slovensku,“ uviedol premiér.

Slovensko z rozpočtu Európskej únie v rokoch 2014 – 2020 získa 14 miliárd eur. „Pre Slovensko je členstvo v Európskej únii mimoriadne zaujímavé a finančne prospešné,“ poznamenal Robert Fico. Považuje to aj za výsledok nášho správania sa. Pre Európsku úniu totiž predstavujeme dôveryhodného partnera, ktorý rešpektuje solidaritu a dokáže si plniť vlastné záväzky.

www.ipolitika.sk

V novom rozpočtovom období bude mať Slovensko iba 6 operačných programov. „Ide o výskum a inovácie, integrovanú infraštruktúru, ľudské zdroje, kvalitu životného prostredia, integrovaný regionálny operačný program a program efektívna verejná správa. Všetky operačné programy sú viac-menej pripravené na to, aby boli schválené,“ informoval podpredseda vlády pre investície Ľubomír Vážny. Odhaduje, že Partnerská dohoda medzi vládou SR a Európskou úniou by mohla byť schválená už v januári 2014. Robert Fico pripomenul, že operačné programy boli vyberané tak, aby ich čerpanie bolo čo najlepšie pre Slovensko, dali sa ľahšie riadiť aj aplikovať v praxi. V minulosti malo Slovensko problém čerpať  eurofondy, aj preto bola vytvorená funkcia podpredsedu vlády zodpovedného len za túto oblasť. „Dnes máme člena vlády, ktorý nie je zaťažený vedením konkrétneho rezortu, ale môže celú svoju energiu venovať práve tejto oblasti. Oplatilo sa to, lebo vidíme, že Slovensko je jedna z najlepšie pripravených krajín spomedzi EÚ na čerpanie eurofondov,“ podotkol premiér.

Finančné prostriedky z nového programovacieho obdobia by sme mohli čerpať už od 1. januára 2014. Absolútna priorita pri ich využívaní bude podľa Roberta Fica znižovanie nezamestnanosti mladých ľudí.

 

zdroj: http://www.strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>