Robert Fico vo Viedni: Vzťahy sú dobré, sústreďujeme sa na pozitívnu agendu

www.ipolitika.sk

V pondelok 18. novembra 2013  navštívil predseda vlády SR Robert Fico Viedeň. Stretol sa s rakúskym prezidentom Heinzom Fischerom aj so svojím kolegom, rakúskym kancelárom Wernerom Faymannom. Na bilaterálnom rokovaní s kancelárom diskutovali o viacerých spoločných projektoch. „Je dôležité, aby sme diaľnicou prepojili sever Bratislavy a Viedeň, uvažujeme o výstavbe mosta cez rieku Morava. Tiež sme hovorili o vytvorení železničného prepojenia medzi bratislavským letiskom a letiskom Schwechat, pretože Rakúšania majú stále záujem o ekonomickú spoluprácu,“ informoval premiér.

„Je dobré, že nemáme žiadne otvorené otázky a môžeme sa sústrediť na pozitívnu agendu,“ vyhlásil predseda vlády SR Robert Fico.

Pracovný program premiéra pokračoval prednáškou na pôde Diplomatickej akadémie vo Viedni.  Robert Fico hovoril o dvadsiatich rokoch nezávislosti Slovenskej republiky a o dvadsiatich rokoch budovania rakúsko-slovenských diplomatických vzťahov. „Stále ma udivuje, aké jednoduché je prekročiť hranice s Rakúskom. Najskôr prestal platiť medzi našimi krajinami vízový režim. Potom sme na cestu do Rakúska nepotrebovali už ani pasy a dnes dokonca nemusíme vymieňať ani peniaze, pretože máme rovnakú menu,“ ilustroval vývoj vzájomných vzťahov medzi našimi krajinami premiér Robert Fico.

V spolupráci Rakúska a Slovenska zažívame podľa slov predsedu vlády SR dobré časy. Vidieť to v hospodárskej, obchodnej, kultúrnej oblasti či v oblasti vzdelávania nielen na najvyššej politickej úrovni, ale aj na regionálnej úrovni. „Rakúsko je jedným z našich kľúčových obchodných partnerov,“ podčiarkol Robert Fico. Viac ako dvetisíc rakúskych firiem pôsobí na našom trhu predovšetkým v oblasti bankovníctva, poisťovníctva a stavebníctva a každý rok sa ďalšie rakúske firmy zaujímajú o možnosti podnikania na Slovensku. „Verím, že jedného dňa budeme podobný trend pozorovať aj v opačnom smere,“ poznamenal slovenský premiér.

www.ipolitika.sk

Študentom Diplomatickej akadémie vo Viedni Robert Fico hovoril aj o nevyužívanom potenciáli rieky Dunaj, aj o regionálnej iniciatíve Dunajská stratégia. „Experti hovoria, že dopravná kapacita rieky Dunaj je využívaná len na 15 %! Máme pred dverami niečo ako vodnú diaľnicu a my ju dosť efektívne nevyužívame,“ povedal predseda vlády. Expertov na lodnú dopravu na Slovensku aj v Rakúsku preto vyzval, aby boli viac aktívni pri hľadaní nástrojov na využívanie tohto potenciálu. „Kto iný ako dve krajiny ležiace v centre toku tejto úžasnej rieky by mal byť hnacím motorom jej efektívnejšieho využívania,“ spýtal sa Robert Fico.

V súvislosti s dvadsiatym výročím nezávislosti Slovenskej republiky predseda vlády SR pripomenul reformy, ktoré sme za toto obdobie urobili. „Uskutočnili sme politické, sociálne aj ekonomické reformy. Zmenili sme daňový systém, dôchodkový systém aj systém sociálneho a zdravotného zabezpečenia. Veľa sme investovali do ozdravenia bankového sektora a prijali sme opatrenia, ktoré zlepšujú prístup investorov na naše trhy. Zároveň sme zredukovali administratívnu záťaž pre podnikateľov a urýchlili proces vytvárania nových firiem.“ Robert Fico zdôraznil, že naša krajina za ostatných dvadsať rokov prešla dlhú cestu. Slovenská ekonomika rástla najrýchlejšie spomedzi členských krajín EÚ. „Podľa odhadov Európskej komisie bude mať Slovensko v roku 2014 hospodársky rast 2,1 % HDP, čo je jeden z najvyšších rastov v celej Európskej únii,“ prízvukoval. Našou prioritou je však v súčasnosti znižovanie miery nezamestnanosti predovšetkým mladých ľudí. A v tomto smere sa máme od Rakúska čo učiť. „Poznatky Rakúska, ktoré má dlhodobo najnižšiu nezamestnanosť v rámci EÚ, majú pre nás obrovskú hodnotu,“ podčiarkol slovenský premiér.

Hoci naše národy žijú vedľa seba ako susedia dlhé roky, stále o sebe máme vieme. „Príbehy našich národov sa odohrávali vedľa seba. Obaja sme členmi rovnakej Európskej únie, ale žijeme akoby v oddelených svetoch a niekedy sa môže zdať, že sa bojíme otvoriť iným, hoci ide aj o našich najbližších susedov,“ poznamenal Robert Fico. Vyjadril však presvedčenie, že Slovensko a Rakúsko sú len na začiatku úspešného budovania vzájomných vzťahov. „Náš úspech sa nekončí. A som presvedčený, že najbližších dvadsať rokov našej spolupráce prinesie aj ďalšie nové spoločné projektov.“

 

zdroj: http://www.strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>