Medzištátne adopcie detí medzi Slovenskom a Talianskom sa obnovia

www.ipolitika.sk

Slovensko v najbližšom čase podpíše s Talianskom novú zmluvu o medzištátnych adopciách, pravidlá pre túto krajinu nebudú oproti ostatným štátom ničím špeciálne a adopcie sa tak budú môcť riadne obnoviť. Vyhlásil to minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter na tlačovej konferencii. Deň predtým rokoval šéf rezortu práce s talianskou ministerkou pre integráciu Cecile Kyene.

Partnerom Slovenska v otázkach medzištátnych adopcií by mala byť talianska komisia pre medzištátne osvojenie, nie agentúry, ktoré sa tejto agende venujú. “Dali sme najavo, že nikdy nebudeme jednať s agentúrami,” zdôraznil Ján Richter. Hoci ide o licencované subjekty a spĺňajú podmienky v zmysle Haagskeho dohovoru, pre Slovensko, aj vzhľadom na problémy z minulosti, bude podľa ministra partnerom len oficiálna talianska inštitúcia. “Budeme akceptovať, ak bude talianska strana vnútorne spolupracovať s agentúrami pri riešení tejto problematiky. Ale pre nás, vzhľadom na skúsenosť, ktorú máme z minulosti, bude partnerom len centrálny orgán. Agentúry vznikajú a zanikajú, ale ústredné orgány majú dlhodobú pôsobnosť,” povedal Richter.

www.ipolitika.sk

Zmluvu by sme mali s Talianskom uzavrieť do konca mesiaca. Na slovenskej strane bude Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže partnerským orgánom, a to pre všetky krajiny. “Pre Talianov bude ponúknutá taká istá zmluva, ako sa ponúka všetkým ostatným krajinám, ktoré majú záujem so Slovenskom v tejto problematike spolupracovať. S Talianskom to má však o to väčší význam, že relatívne najväčší počet detí z hľadiska medzinárodných adopcií odchádzal v minulosti práve do Talianska,” dodal minister s tým, že rokoval o tejto otázke aj s britskou stranou. “Náš najväčší záujem je mať možnosť komunikovať a byť včas informovaní, aby sme vedeli konať v záujme detí,” dodal.

Adopcie do Talianska minister pozastavil 19. februára pre množstvo pochybení a zlyhaní ústredného orgánu. 10. mája ich čiastočne obnovil po tom, ako na Slovensko doručili chýbajúce postadopčné správy, popisujúce stav detí žijúcich na Apeninskom polostrove. K obnoveniu došlo kvôli trom deťom, ktorých cezhraničné osvojenia ešte neboli ukončené. I tak sa len v týchto dňoch završuje ich interakcia s budúcimi rodičmi. Ako ďalej vysvetlila šéfka Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže Andrea Císarová, rodičia prichádzajú na Slovensko, aby si deti prevzali. Nové osvojenia sa budú môcť rozbehnúť až po nových zmluvách.

 

zdroj: http://www.strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>