VOĽBY VÚC: Začala sa kampaň, kandidáti na ňu môžu minúť, koľko chcú

www.ipolitika.sk

Kandidáti na predsedov a poslancov samosprávnych krajov vstúpili dnes do oficiálnej volebnej kampane. Potrvá do 7. novembra, kedy začne plynúť 48-hodinové volebné moratórium. Voliči budú vo svojich krajoch rozhodovať o nových predsedoch a poslancoch v sobotu 9. novembra.

Na kampaň pre voľby do vyšších územných celkov (VÚC) môžu kandidáti minúť neobmedzené množstvo peňazí. Zákon im totiž neurčuje žiadny finančný limit. Stropy má zaviesť nový zákon o volebnej kampani, ktorý pripravilo ministerstvo vnútra.

Obec pre kampaň vyhradí plochu na vylepovanie predvolebných plagátov kandidujúcim koalíciám, stranám i nezávislým kandidátom. Pri vyčlenení plôch musí obec dodržať rovnosť pre všetkých kandidujúcich. Pri voľbách do VÚC platí 48-hodinové moratórium, počas ktorého je podľa zákona akákoľvek volebná kampaň zakázaná.

www.ipolitika.sk

Volebné miestnosti sa otvoria v sobotu 9. novembra o 07.00 h. Prípadné druhé kolo sa bude konať v sobotu 23. novembra. Uskutoční sa len v tých krajoch, kde ani jeden z kandidátov na predsedu VÚC nezíska nadpolovičnú väčšinu platných hlasov. V druhom kole sa zídu dvaja najúspešnejší kandidáti z prvého kola. Pokiaľ ide o voľbu poslancov, mandát získa kandidát, ktorý v danom volebnom obvode dostane od voličov najviac platných hlasov.

O post predsedu samosprávneho kraja má záujem 66 kandidátov. Tohtoročné voľby budú v poradí štvrté v histórii Slovenska, prvé boli v roku 2001. Náklady na ne by mali dosiahnuť takmer desať miliónov eur. Voľby do orgánov samosprávnych krajov sa konajú každé štyri roky. Slovensko má osem samosprávnych krajov.

 

zdroj:http://www.strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>