VLÁDA: Rozhodla o miliónoch eur pre riešenie problémov Košíc

www.ipolitika.sk

Vláda na dnešnom výjazdovom rokovaní v Košiciach vyčlenila dva milióny eur z finančnej rezervy štátu na aktivity zlepšujúce sociálno-ekonomickú oblasť v tomto meste. Financie sú určené najmä pre nevyhnutné opravy základných škôl a zlepšenie podmienok výučby.

“Vyčlenili sme dva milióny eur, aby sme zafinancovali to, čo samospráva na lokálnej alebo regionálnej úrovni už nemá schopnosť riešiť. Poskytli sme 300.000 eur na zvýšenie bezpečnosti v meste, kamerové systémy, technické vybavenie a navýšenie počtu mestských policajtov. Dali sme 340.000 eur na opravu bazéna na ZŠ na Družicovej ulici, veľké investície boli na základných školách na Krosnianskej, Belehradskej, Tomášikovej, Novomestského, Gemerskej, či Bukoveckej ulici,” informoval novinárov premiér Robert Fico.Na riešenie havarijného stavu mosta na Hlinkovej ulici v Košiciach by malo ísť do konca tohto roka do 1,5 milióna eur. “Ak by bol tento most zatvorený, znamenalo by to prakticky v Košiciach dopravný kolaps,” konštatoval predseda vlády.

Budúci rok sa počíta tiež s objemom do dvoch miliónov eur v rámci združenej investície s mestom Košice na rekonštrukciu a modernizáciu areálu kúpaliska Červená hviezda.

Rezort životného prostredia má do konca roku 2014 zabezpečiť podrobný geologický prieskum vrátane vypracovania projektovej dokumentácie pre následnú sanáciu, resp. asanáciu zosuvného územia v katastri mesta Košice a obce Nižná Myšľa v celkovom objeme 1,6 milióna eur.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny má do konca tohto roka v spolupráci s mestom Košice vypracovať koncepciu komplexného riešenia situácie na sídlisku Luník IX a vytvoriť materiálne a finančné podmienky na jej plnenie. Do dvoch rokov má ďalej pripraviť národný projekt na čerpanie prostriedkov z Európskeho sociálneho fondu zameraný na rozšírenie činnosti komunitných centier a terénnej sociálnej práce, s možnosťou zapojenia mesta Košice do aktivít projektu.

www.ipolitika.sk

Úlohou ministra školstva bude zase vytvoriť predpoklady pre efektívne čerpanie prostriedkov v rámci projektov zameraných na budovanie vedecko-technických parkov na Technickej univerzite, Univerzite Pavla Jozefa Šafárika a Ústave SAV v Košiciach zo štrukturálnych fondov EÚ. V rámci Operačného programu Výskum a vývoj má zabezpečiť realizáciu uzatvorenými zmluvami za vyše 96,7 milióna eur.

Primátor Richard Raši ocenil pomoc vlády Košiciam vrátane prijatých investičných stimulov pre firmy IBM Slovensko a T-Systems Slovakia, ktoré vytvoria 500 nových 500 pracovných miest v IT sektore. “Z môjho pohľadu sú výsledky rokovania vlády investíciou do budúcnosti mesta, ktorá zabezpečí jeho ďalší rozvoj,” konštatoval. V súvislosti s riešením zložitej situácie na rómskom sídlisku Lunik IX uviedol, že mesto rozhodlo o selektívnom motivačnom prístupe pre jeho obyvateľov. Ide napríklad o dobudovanie systému regulovanej dodávky elektrickej energie. “Veľmi jednoducho povedané, ten, kto bude platiť, bude svietiť, kto nebude platiť, bude tým trpieť,” dodal.

Pracovný výjazd na východ Slovenska premiér využil aj na návštevu prešovských firiem, ktoré vyrábajú dopravné prostriedky. Spoločnosť Tomark vyrába malé lietadlá a nedávno získala  veľkú zákazku v Číne. „Vyrábať na Slovensku lietadlá, ktoré majú úspech a podľa všetkého vysokú kvalitu a bezpečnosť, je niečo, čo treba maximálne podporiť,“ skonštatoval Robert Fico. Premiér si v závode okrem malých lietadiel pozrel aj nový vrtuľník. Podobné inovácie a nové technológie by mohli byť podľa neho financované aj z európskych fondov.
Druhá spoločnosť, ktorú Robert Fico v Prešove navštívil, Troliga Bus, je momentálne jediný výrobca autobusov na Slovensku. Jej majiteľ Marián Troliga premiérovi ukázal už hotové štandardné autobusy, pochválil sa však aj novinkou v portfóliu spoločnosti, dvojpodlažným autobusom Sirius známym aj ako doubledecker.
zdroj: http://www.strana-smer.sk
pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>