SDKÚ-DS: Návrh rozpočtu je prezidentským, aby bolo na platy sestier a učiteľov

www.ipolitika.sk

Návrh rozpočtu na roky 2014 až 2016, ktorý vo štvrtok (10.10.) schválila vláda, je podľa opozičnej SDKÚ-DS “prezidentským rozpočtom”. Zavedenie takzvaných licencií bude likvidačné pre mnohých podnikateľov. “Je to ďalšia rana tým, ktorí úspešne prešli cez krízu a neskrachovali. Zavedenie licencií je jednorazovým opatrením, ktoré má nahnať peniaze do štátneho rozpočtu, aby sa do prezidentských volieb nič nestalo, teda aby bolo na platy učiteľov a zdravotných sestier,” vyhlásil na dnešnej tlačovej besede predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo.

Podľa neho firmy nebudú schopné platiť novú daň v podobe licencií a budú preto nútené prestať podnikať, prípadne skončia v šedej ekonomike. “Rukojemníkmi budú všetci tí, ktorí sú zamestnaní v týchto firmách. Podnikatelia budú zatvárať firmy a prepúšťať,” tvrdí Frešo. Podľa jeho slov by si mala súčasná vláda uvedomiť, že tieto firmy platia mesačné odvody za svojich zamestnancov aj iné dane a licencie budú pre ne dodatočnou záťažou.

www.ipolitika.sk

Podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec je dokonca presvedčený, že vláda bude v budúcom roku hospodáriť horšie ako tento rok. Poukázal pritom na čísla z minuloročného rozpočtu. “Pred rokom si vláda odsúhlasila, že v budúcom roku bude nezamestnanosť na úrovni 13,5 %, teraz nám hovorí, že to bude 14,3 %. Pred rokom hovorila, že bude v roku 2014 hospodáriť s deficitom na úrovni 2,4 %, dnes hovorí o 2,8 %. Hovorila aj to, že dlh bude 54,9 %, teraz že bude 56,8 %. Všetky základné ukazovatele sú horšie,” podotkol Štefanec.

Podľa jeho slov súčasný návrh rozpočtu počíta aj s rastom počtu úradníkov v štátnej správe. “Počet zamestnancov vo verejnej správe sa má zvýšiť o 4600 ľudí. Na jednej strane vláda nedokáže riešiť kritickú nezamestnanosť a na druhej strane vytvára teplé úradnícke miesta,” dodal Štefanec.

Ministerstvo financií (MF) SR po včerajšom rokovaní vlády avizovalo, že takzvané licencie by sa mali týkať firiem, ktoré sú v strate. Naopak, tie ziskové si ich budú môcť uplatniť ako odpočítateľnú položku. Rezort financií o tomto návrhu plánuje ešte rokovať so zástupcami zamestnávateľov. Zároveň však od budúceho roka firmám klesne daň z príjmov, ktorú sa rozhodlo MF SR znížiť z úrovne 23 % na 22 %.

 

zdroj: http://www.sdku-ds.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>