Rozpočet nerieši vysokú nezamestnanosť a rastúce zadlžovanie Slovenska

www.ipolitika.sk

Návrh budúcoročného štátneho rozpočtu podľa predsedu KDH Jána Figeľa nerieši ťažkosti ľudí, ale ich naopak prehlbuje. “Rozpočet nerieši nezamestnanosť, zadlžuje obyvateľov a prijíma nesystémové jednorazové opatrenia, ktoré konsolidáciu alebo ozdravenie verejných financií brzdia“, uviedol Figeľ na piatkovej tlačovej besede.

Podľa podpredsedu hnutia Miloša Moravčíka aj napriek tomu, že vláda hovorí o šetrení, na výdavkoch bude míňať o 220 mil. eur viac. Rozpočtované výdavky tak dosiahnu 17,22 mld. eur. “Pôvodný návrh rozpočtu počítal s úsporami vo výške 400 mil. eur, no v rozpočtoch ministerstiev je nakoniec o 350 mil. eur viac,” dodal podpredseda Moravčík

Predseda Ján Figeľ dodal tiež, že najdôležitejší sociálno-ekonomickí partneri sa k rozpočtu vyjadriť nemohli, alebo neboli akceptované ich zásadné pripomienky. “Zamestnávatelia sú proti, mestá a obce tiež. Jediní, ktorí súhlasili s Ficom, sú predáci odborových zväzov, s ktorými majú politickú dohodu,” uviedol Figeľ.

www.ipolitika.sk

V minulom roku podľa predstaviteľov KDH prijala vláda mnohé rozhodnutia vo forme rozpočtových opatrení a poškodila tým živnostníkov, brigádnikov a dohodárov. V návrhu rozpočtu vláda neprináša žiadne systémové opatrenia, aby vyriešila problém nezamestnanosti, naopak, navrhuje zvýšenie daňového zaťaženia zavedením daňových licencií. “Dane a daňové úniky zostanú extrémne vysoké,” predpovedá Figeľ.

Predseda KDH upozornil aj na zadlženosť Slovenska, ktorú označil za rekordnú. “Zadlženosť Slovenska stúpne o 3,5 mld. eur a dosiahne avizovaných takmer 57 % hrubého domáceho produktu,” povedal Figeľ. Na jedného obyvateľa tak v budúcom roku bude dlh predstavovať 8 tis. eur, na jednu domácnosť 22,5 tis. eur.

Figeľ upozornil aj na platbu za poistenca štátu na zdravotné poistenie, ktorá je aktuálne na úrovni 4,25 % z priemernej mzdy spred dvoch rokov. “Vláda pritom garantovala pred voľbami 5 %,” povedal Figeľ. Navrhovaný rozpočet túto úroveň znižuje na 3,83 %.

 

zdroj: http://www.kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>