Richter: Je našou povinnosťou nezabúdať na striebornú generáciu a neustále sa zaujímať o ich problémy

www.ipolitika.sk

O návrhu Národného programu aktívneho starnutia na roky 2014 – 2020 bude rokovať v pondelok 7. októbra Výbor pre seniorov.  Cieľom návrhu je vytvoriť lepšie príležitosti a pracovné podmienky pre starších pracovníkov a ich uplatnenie na trhu práce.

„Takýto dôležitý dokument bol naposledy vypracovaný ešte v roku 1999 a vyžadoval si preto výraznú aktualizáciu. Som rád, že ho môžeme symbolicky predložiť práve v októbri – mesiaci úcty k starším. Medzigeneračná solidarita, podpora zdravého starnutia, zmena negatívneho prístupu k starnutiu, či prispôsobenie tovarov, výrobkov a služieb narastajúcemu počtu starších ľudí, aj to sú naše priority, naše úsilie,“ zdôraznil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter.

V stratégii sa rezort snaží venovať zvýšenú pozornosť aj vytváraniu podmienok na udržateľnú kvalitu života starších ľudí vrátane zabezpečenia dostupnosti a kvality verejnej dopravy, bývania, celoživotného vzdelávania, uspokojovania kultúrnych potrieb, kvality zdravotnej starostlivosti a v neposlednom rade i sociálnych služieb.

Práve v posledne menovanej oblasti ministerstvo už pripravilo návrh novely zákona. Jej hlavným cieľom je zlepšenie kvality sociálnych služieb, pravidlá  ich podpory z verejných zdrojov a  zvýšenie ochrany príjmu klienta pred neprimeranou úhradou. Zmeny by mali byť zavedené do praxe už od 1. januára 2014.

www.ipolitika.sk

„Je našou povinnosťou nezabúdať na striebornú generáciu a neustále sa zaujímať o ich problémy a vytvárať im dôstojné životné podmienky. Ministerstvo aj tento rok pripravilo počas októbra celoslovenské stretnutie dôchodcov,“ dodal minister Richter. Viac ako stovka seniorov sa s ním bude môcť 22. októbra stretnúť a diskutovať o ich aktuálnych problémoch.

Hranica pre vyplatenie tzv. vianočného príspevku sa zvýšila oproti minulému rok o 11,4 eura. „Už v decembri vyplatíme príspevok seniorom s penziou do 483 eur,“ dodal šéf rezortu.

Rezort ukončil aj pripomienkové konanie k opatreniu, ktorým sa ustanovuje pevná suma zvýšenia dôchodkovej dávky a percento zvýšenia úrazovej renty v roku 2014. Podľa neho by sa napríklad starobné dôchodky mali zvýšiť o 8,8 eura a invalidné dôchodky o 7,8 eura, ak ide o invalidný dôchodok priznaný z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 percent. Sirotský dôchodok by sa mal od budúceho roka valorizovať o 3 eurá.

 

zdroj: http://www.strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>