P. PAŠKA: Podporujeme Ukrajinu a dúfame, že bude podpísaná Asociačná dohoda

www.ipolitika.sk

Slovensko podporuje Ukrajinu v jej zbližovaní s Európskou úniou. Dúfa, že Únia s Ukrajinou podpíše na novembrovom summite Východného partnerstva vo Vilniuse Asociačnú dohodu. Vyplýva to z vyjadrení predsedu Národnej rady (NR) SR Pavla Pašku, ktorý dnes o tejto téme hovoril v Kyjeve so svojím ukrajinským partnerom Volodymyrom Rybakom.

“Postoj Slovenska bol vždy pozitívny. Chceme podporiť Ukrajinu a dúfame, že Asociačná dohoda bude podpísaná,” povedal po rokovaní Paška. Podľa neho by to malo nielen politické efekty z hľadiska stability a ďalšieho vývoja Ukrajiny, ale aj ekonomické. “Lebo súčasťou je aj dohoda o zóne voľného obchodu. Predpoklad rastu ekonomického potenciálu a vzájomnej obchodnej výmeny je až trojnásobný,” priblížil. Zdôraznil, že slovenská ekonomika “potrebuje nové trhy ako soľ” a bolo by to pre ňu dobré posolstvo. Podľa Pašku však postoj Ukrajiny neznamená, že chce ukončiť vzťahy s Ruskom. “Ukrajina, ako aj Slovensko, hľadá korektné a otvorené vzťahy nielen s európskymi partnermi, ale aj s partnermi mimo EÚ,” poznamenal. Ukrajina má podľa neho bytostný záujem udržať si dobré vzťahy s Ruskou federáciou. “Pretože ich objem obchodnej výmeny a vzájomná ekonomická závislosť je taká obrovská, že ak by k takejto úrovni vzťahov nedošlo, prinášalo by to škody pre obe strany,” objasnil.

www.ipolitika.sk

Šéf slovenského parlamentu počas dnešnej oficiálnej návštevy Kyjeva neobišiel ani pomník Neznámeho vojaka na Námestí slávy, kde položil veniec. Oficiálnu návštevu ukončil rokovaním s predsedom ukrajinskej vlády Mykolom Azarovom. Ukrajinský premiér poukázal na to, že Ukrajina so Slovenskom majú o čom hovoriť. Pašku požiadal, aby pozdravil slovenského premiéra a aby mu povedal, že na neho čaká. Na stretnutí sa opäť otvorila téma Asociačnej dohody. Predseda NR SR zopakoval, že by bolo dobré, keby bola vo Vilniuse podpísaná, a bola by tak “zavŕšená prvá etapa integrácie Ukrajiny do EÚ”. V Kyjeve sprevádzala Pavla Pašku okrem iných aj ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská a niekoľkí poslanci Národnej rady SR. Zvolenská rokovala s ukrajinskou partnerkou Raisou Bohatyrjovou. Po vyčerpaní programu pracovnej cesty odletela slovenská delegácia späť do vlasti.

 

zdroj: http://www.strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>