Ministerstvo kultúry podporí literatúru cez dotačný program

www.ipolitika.sk

Rozvoj slovenskej literatúry a zvýšenie dostupnosti prekladov súčasných európskych diel- to je cieľom spoločnej aktivity ministerstva kultúry SR, spoločnosti SLOVNAFT, a.s. a Stredoeurópskej nadácie.

V rámci nového grantového program PRO LIBRIS sa rozdelí 50.000 eur na vydávanie diel mladých autorov do 35 rokov a prekladovej umeleckej literatúry súčasnej európskej tvorby. Žiadosti možno posielať do 15. decembra tohto roka. „Viem si predstaviť, že z tejto čiastky môže byť podporených desať až 15 kníh na budúci rok,“uviedol na tlačovej konferencii minister kultúry Marek Maďarič.

Rezort kultúry sa chystá listom osloviť veľvyslancov stredoeurópskych štátov na Slovensku, v ktorom ich oboznámi s týmto projektom. Na základe spätnej väzby by tak rezort dostal informáciu o autoroch, ktorých by bolo dobré preložiť do nášho jazyka. Nadaných autorov alebo zaujímavé témy z regiónov by mali pomôcť vyhľadávať aj slovenské vydavateľstvá.

„Na budúci rok navýšime prostriedky v našom vlastnom dotačnom systéme, určené na podporu literatúry, rovnako tak sa výrazne zvýši objem finančných prostriedkov určených na podporu vydávania diel slovenských autorov v zahraničných vydavateľstvách prostredníctvom programu SLOLIA,“ naznačil zámery do budúcna šéf rezortu kultúry. Zvýšia sa tiež tvorivé štipendiá pre autorov. Ministerstvo aj v budúcom roku chystá Dni slovenskej literatúry. Prostredníctvom zmluvy so štátom takisto podporí vo zvýšenej miere vznik a odvysielanie nových pôvodných programov o literatúre vo verejnoprávnej RTVS.

www.ipolitika.sk

Memorandum o spolupráci podpísali minister kultúry Marek Maďarič, generálny riaditeľ Slovnaftu Oskar Világi a výkonná riaditeľka Stredoeurópskej nadácie Szilvia Czuczor. „Grantovým programom na podporu literatúry chceme nadviazať na doterajšiu úspešnú spoluprácu s ministerstvom kultúry pri projekte „So Slovnaftom do divadla“, v rámci ktorého sme od marca minulého roka zabezpečili prepravu pre viac ako 11 tisíc detí na divadelné predstavenia.  Program PRO LIBRIS dáva príležitosť mladým talentovaným autorom, ktorí často nemajú priestor a podmienky na publikovanie, povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ SLOVNAFT, a.s., Oszkár Világi.

Od dnešného dňa je možné predkladať žiadosti o poskytnutie grantu, a to do 15. decembra tohto roka. Bližšie informácie sú zverejnené na web stránke http://cef.sk/.

 

zdroj: http://www.strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>