Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská zostáva vo svojej funkcii

www.ipolitika.sk

Zuzana Zvolenská zostáva ministerkou zdravotníctva SR. Na mimoriadnej schôdzi Národnej rady SR ju podržali všetci poslanci SMERu-SD, za vyslovenie nedôvery hlasovalo len 50 poslancov zo 128 prítomných. Proti bol iba Štefan Kuffa, Mária Ritomská (obaja OĽaNO) sa zdržala. Odvolávanie iniciovali opoziční poslanci kvôli „kauze“ dvoch staníc záchranárskych vrtuľníkov v Bratislave a Trenčíne, ktoré päť dní nelietali, keďže nebolo ukončené výberové konanie. Opozícia poukazuje na prípad mladej ženy, ktorá prišla o život po dopravnej nehode, pri záchrane ktorej vrtuľník nezasahoval.

Prepájanie tragickej nehody s tendrom na licencie pre letecké záchranky je podľa ministerky zdravotníctvaZuzany Zvolenskej nemorálne. “Vrtuľník počas celej doby zásahu na mieste nehody k dispozícii bol. Prepojenie priebehu záchrannej akcie pri tejto nehode s udeľovaním licencií vrtuľníkom v Bratislave a Trenčíne je účelové a klamlivé,” povedala na mimoriadnej schôdzi parlamentu. Podľa šéfky rezortu ide o politikárčenie, ktoré má byť súčasťou predvolebnej kampane. Ministerka zdôraznila, že nedošlo k porušeniu zákona ani k prerušeniu poskytovania záchrannej zdravotnej služby.

Z. Zvolenská argumentovala, že vrtuľník by na miesto nehody doletel v rovnakom čase aj z Nitry, pokiaľ by bol potrebný, o čo však záchranári nepožiadali. V skalickej nemocnici sa mal podľa jej slov lekár rozhodnúť pre pozemný prevoz pacientky do Bratislavy. Ako zdôraznila, jediný, kto môže povedať, či bolo takéto rozhodnutie správne, je Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Na prevoz bol v tom čase k dispozícii vrtuľník zo Žiliny. “Ak by vás skutočne zaujímalo, či niekto pochybil, počkali by ste na šetrenie ÚDZS, ale to už bude po voľbách,” odkázala ministerka opozičným poslancom. K žiadnemu výpadku leteckých záchraniek podľa nej nedošlo, pričom zdravotná starostlivosť bola zabezpečená.

www.ipolitika.sk

Podľa poslanca SMERu-SD Jozefa Valockého vie dobrá sanitka poskytnúť komplexnejšiu zdravotnícku starostlivosť ako vrtuľník. Poukázal na to, že na Slovensku funguje 273 ambulancií pozemnej záchrannej zdravotnej služby, čo vytvára sieť, ktorá slúži na záchranu života. “Aby do 10 až 12 minút táto rýchla lekárska pomoc bola na mieste, tam, kde je potrebná. Toto je gro záchranného systému,” vysvetlil. Šéf Asociácie štátnych nemocníc doplnil, že sanitky sú vybavené lepšie ako vrtuľníky. “Dá mi za pravdu, kto pozná, čo je to zdravotnícka helikoptéra, že tam sedí jeden lekár, je tam jedno lôžko a lekár tam môže dať maximálne nejakú infúziu. Ale keď príde dobre vybavená sanitka, tak vedia poskytnúť komplexnejšiu starostlivosť ako letecká záchranná služba,” povedal.

S návrhom na odvolanie ministerky Zvolenskej nesúhlasila ani vláda. „Pokus opozície o vyslovenie nedôvery ministerke zdravotníctva je účelovým pokusom v rámci predvolebného boja umelo spojiť prebiehajúci proces vydávania povolení na prevádzkovanie ambulancií vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby a ľudského nešťastia, ku ktorému došlo v dôsledku tragickej autonehody,” píše sa v stanovisku vlády.

zdroj: http://www.strana-smer.sk
pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>