Lídri členských krajín sa zišli v Bruseli na jesennom summite EÚ

www.ipolitika.sk

Už od 1. januára 2014 sa situácia s nezamestnanosťou mladých ľudí v Európskej únii môže zlepšiť. Od tohto dátumu by mala byť spustená iniciatíva s názvom Zamestnávanie mladých ľudí. Dohodli sa na tom predstavitelia EÚ na jesennom summite v Bruseli. „Celkovo je na tento program alokovaných šesť miliárd eur pre celú EÚ. Slovensko by z tejto sumy mohlo čerpať 180 až 200 miliónov eur,“ informoval na tlačovej konferencii predseda vlády SR Robert Fico.

Iniciatíva Zamestnávanie mladých ľudí by vytvorením nových pracovných miest a zabezpečením rekvalifikačných kurzov pre osoby mladšie ako 25 rokov mohla priniesť prácu pre viac ako dvanásťtisíc Slovákov. Každá členská krajina EÚ musí do konca roka 2013 predložiť plán, ako finančné prostriedky z programu využije. Premiér Robert Fico oznámil, že minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter už do Bruselu zaslal niektoré projekty na prehodnotenie. „Jediné, čo budeme musieť zabezpečiť, je vysoká miera spoluúčasti štátu,“ skonštatoval Robert Fico. Len polovica finančných prostriedkov totiž pôjde z programu, ostatné budú čerpané zo štátneho rozpočtu. Prostriedky na podporu zamestnanosti mladých sú vyčlenené na najbližších sedem rokov. Politickým cieľom lídrov EÚ však je, aby boli vyčerpané v nasledujúcich dvoch rokoch.

www.ipolitika.sk

Na summite v Bruseli rezonovala aj téma informačných technológií. Tie by podľa Roberta Fica mohli byť využívané ako nástroj na boj proti daňovým únikom. „Európska únia si stále viac uvedomuje, že pokiaľ bude roztrieštená a každý člen bude mať vlastný trh v rámci informačných technológií, nikdy nemôže konkurovať USA alebo Číne,“ uviedol. Dodal však, že negatívnym javom môže byť zneužitie týchto technológií.

Počas pracovnej večere sa lídri zaoberali pôsobením amerických tajných služieb a odpočúvaním politických lídrov v Európe. Európska rada prijala vyhlásenie, že odpočúvanie treba do konca roka prešetriť. Treba tiež zabezpečiť, aby sa podobné prípady už viac neopakovali. Podľa Roberta Fica špionážna aféra zatienila dôležité závery summitu, pretože médiá sa viac ako o zdroje na zníženie nezamestnanosti v EÚ zaujímali o odpočúvanie lídrov. Slovenský premiér v tejto súvislosti uviedol, že svoj mobilný telefón bude slobodne používať aj naďalej.

 

zdroj: http://www.strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>