I. ŠTEFANEC : Vláda Roberta Fica ruinuje slovenskú ekonomiku

www.ipolitika.sk

Vláda Roberta Fica (Smer-SD) pokračuje v ruinovaní slovenskej ekonomiky. Vyhlásil to podpredseda opozičnej SDKÚ-DS Ivan Štefanec v reakcii na dnes zverejnené štatistiky o zadlženosti európskych krajín. Najnovšie údaje Eurostatu totiž ukázali, že verejný dlh Slovenska sa v období apríl až jún 2013 zvýšil na 58 % hrubého domáceho produktu (HDP) z 55,2 % HDP na konci 1. štvrťroka a z 50,3 % HDP na konci 2. štvrťroka 2012. “Ešte nikdy v histórii Slovenska sme nemali tak vysokú zadlženosť. Každý občan Slovenska kvôli súčasnej vláde dlhuje 7712 eur,” vyhlásil na dnešnej tlačovej konferencii Štefanec.

Podľa jeho slov za tento výsledok môžu najmä opatrenia, ktoré súčasná vláda prijíma, ako aj plytvanie s verejnými financiami. Ako príklad uviedol honoráre pre právnikov, ktorí Slovensko zastupujú v arbitrážach, či cestu poslankýň Národnej rady SR vládnym špeciálom do Petrohradu. “Na Slovensku je menej práce, máme aj prázdnejšiu štátnu kasu a rekordný dlh v slovenskej histórii. Vláda sa potýka s problémami v štátnej kase aj s nižším výberom daní aj preto, že dane neúmerne zvýšila,” tvrdí opozičný poslanec.

www.ipolitika.sk

Za problematické pre slovenskú ekonomiku považuje aj zavedenie daňových licencií, ktoré budú dodatočnou záťažou pre slovenských podnikateľov. “Je načase zmeniť vládnu politiku, znížiť dane, zmeniť pracovné právo a konečne hospodáriť,” dodal Štefanec.

Ministerstvo financií (MF) SR však viackrát na podobnú kritiku reagovalo, že súčasnej vláde sa darí napĺňať stanovené fiškálne ciele. “Darí sa nám bojovať s daňovými únikmi, zvyšuje sa výber daní, očakávame vytvorenie nových pracovných miest, zníženie deficitu na 2,8 % HDP, čiže očakávame zlepšenie hospodárenia štátu,” priblížil rezort.

Aktuálne zvýšenie dlhu považuje Inštitút finančnej politiky (IFP) ministerstva iba za dočasné. Hlavnými faktormi, ktoré prispeli k nárastu dlhu v prvom polroku 2013, boli podľa jeho riaditeľa Martina Filka emisie štátnych dlhopisov vo výške 6,965 miliardy eur a štátnych pokladničných poukážok za 250 miliónov eur. Ku koncu tohto roka očakáva inštitút opäť pokles dlhu na úroveň 54,3 % HDP, teda o 2 miliardy eur. Stane sa tak najmä vďaka riadnemu splácaniu aj predčasným odkupom dlhopisov a štátnych pokladničných poukážok.

 

zdroj: http://www.sdku-ds.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>