F. Palko: Našou prioritou je obnova bytového fondu

www.ipolitika.sk

Udržateľnosť bývania, byty pre sociálne slabších obyvateľov či ilegálna výstavba sú dnes hlavnými témami ministerskej konferencie v Ženeve, ktorú viedol štátny tajomník Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR František Palko. Jeho zvolenie za predsedu predpoludňajších rokovaní Výboru pre bývanie a pozemkový manažment Európskej hospodárskej komisie OSN bolo uznaním za aktívnu účasť Slovenska na práci v rámci tohto výboru.

„Ostatných desať rokov bolo pre Slovensko náročným obdobím, kedy sa formulovala nová bytová politika, nový legislatívny i finančný rámec. Naše skúsenosti sú na jednej strane unikátne, na druhej strane však môžu byť pre zahraničie cenným zdrojom informácií a poznatkov,“ povedal F. Palko. A zdôraznil, že význam Slovenska na medzinárodnej scéne ešte podčiarkuje aktívna práca našich odborníkov na jednotlivých odborných fórach, ako aj vrcholových predstaviteľov rezortu.
„Slovensko prešlo v deväťdesiatych rokoch minulého storočia masívnym procesom privatizácie pôvodne verejného nájomného bytového fondu. Vďaka tomu vo verejnom nájomnom sektore zostalo menej ako 3 percentá bytového fondu, pričom tisíce bytových domov prešli do rúk nových vlastníkov a v súčasnosti urgentne potrebujú generálnu obnovu,“ dodal štátny tajomník. Preto má ministerstvo v tejto oblasti stanovené dve hlavné priority. „Z hľadiska rozsahu je jednoznačne väčšou úlohou obnova bytového fondu a znižovanie spotreby energie v existujúcom bytovom fonde,“ zdôraznil. Druhou úlohou je zvyšovanie podielu verejného nájomného sektora, pričom byty majú byť cenovo dostupné aj pre domácnosti s nižším príjmom. Za uplynulých 13 rokov sa v slovenských mestách a obciach postavilo vyše 35-tisíc bytov vo verejnom nájomnom sektore.

www.ipolitika.sk

Európska hospodárska komisia OSN (EHK OSN) je regionálnou komisiou, ktorá pokrýva územie Severnej Ameriky, Európy a bývalého Sovietskeho zväzu, v ktorej má svoje zastúpenie 56 členských krajín. Výbor pre bývanie a pozemkový manažment je jedným z odborných orgánov komisie, ktorý predstavuje fórum pre výmenu informácií a skúseností týkajúcich sa bývania, rozvoja miest, politík pozemkovej správy. Prostredníctvom rôznych workshopov, výskumov urbanistických otázok, správy pozemkov a analýzy bývania a nehnuteľností, výbor radí členským krajinám. Výbor tiež podporuje hospodársku a sociálnu stabilizáciu strednej a východnej Európy tým, že navrhuje nové spôsoby spolupráce medzi rôznymi úrovňami štátnej správy.

 

Ministerstvo dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR

zdroj: http://www.strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>