Envirorezort predstavil program protipovodňovej ochrany do roku 2020

www.ipolitika.sk

Ministerstvo životného prostredia SR so svojou rezortnou organizáciou Slovenským vodohospodárskym podnikom predstavili program protipovodňovej ochrany pre Slovensko. Obsahuje konkrétne projekty, ich náklady a obdobie výstavby do roku 2020. Minister životného prostredia Peter Žiga chce v rámci programu preinvestovať viac ako jednu miliardu 154 miliónov eur.

Slovensko intenzívne rokuje s Európskou Úniou o využití 400 miliónov eur z pripravovaného nového operačného programu Kvalita životného prostredia. V rokoch 2014-2020 bude zo zdrojov štátneho rozpočtu potrebných približne 700 miliónov eur. Z vlastných zdrojov sú vodohospodári pripravení použiť 55 miliónov eur. V oblasti protipovodňovej ochrany má Slovensko veľký historický dlh, za posledné desaťročie je podhodnotená o 450 miliónov eur. Pritom len v období rokov 2000 – 2012 dosiahli škody a náklady spojené s povodňami 961 miliónov eur. Tohtoročný úspech modernej protipovodňovej ochrany Bratislavy jasne ukázal, že včasnými investíciami zabránime vyšším škodám.

„Prevencia je lacnejšia ako odstraňovanie škôd. Ministerstvo životného prostredia prichádza s jasnou víziou, ako Slovensku pomôcť v ochrane pred povodňami. Ak sa tieto opatrenia naplnia, Slovensko bude pripravené úspešne čeliť živelnej pohrome, ako bola tá v roku 2010,“zdôraznil minister životného prostrediaPeter Žiga.

www.ipolitika.sk

Na Slovensku je známych 559 lokalít, kde hrozí reálne riziko povodní. „Plánované opatrenia budú riešiť najproblémovejšie miesta, kde sa už v minulosti povodne vyskytli a spôsobili škody. Ide o takmer 600 rôznych stavieb,“ povedal generálny riaditeľ SVP Marián Supek.

Stavať sa budú napríklad hrádze, poldre, vodné nádrže, úpravy tokov alebo čerpacie stanice. K významným plánovaným projektom patria aj projekty na ochranu väčších miest, ako je Banská Bystrica, Prešov, alebo riešenie problémovej rieky Ondava v blízkosti Trebišova. Pracuje sa na ochrane Starej Ľubovne, naplánované sú opatrenia na rieke Žitava, kde boli veľké škody v roku 2010. Súčasťou opatrení je napríklad protipovodňová ochrana Košíc, s ktorou nedávno súhlasila vláda na svojom výjazdovom rokovaní. V pláne je aj ochrana miest Bardejov, Kežmarok, Levice a ďalších.

Lokálne budú vodohospodári pomáhať aj jednotlivým obciam pri údržbe tokov, napríklad bagrovať dno, upravovať brehy. SVP vykonáva len v roku 2013 údržbu v 579 obciach v sume 12,260 mil. eur a podobne bude postupovať aj v ďalších rokoch. Zamestnanie pri týchto prácach nájdu aj miestni obyvatelia.
Ministerstvo životného prostredia pred mesiacom spustilo pilotný projekt čistenia vodnej nádrže Ružín, kde zamestnalo aj dlhodobo nezamestnaných. V podobných projektoch, kde sa bude pracovať na úprave a čistení brehov alebo likvidácii čiernych skládok, plánuje rezort pokračovať.

MŽP SR

 

zdroj: http://www.strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>