Za pokles konkurencieschopnosti Slovenska môže súčasná vláda

www.ipolitika.sk

Zlé umiestnenie Slovenska v rebríčku konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra (WEF) je podľa opozičných politických strán vina vládneho Smeru-SD.

“Slovenská ekonomika ešte od čias Vladimíra Mečiara nebola v horšom stave ako je dnes. Potvrdzuje to aj správa ekonomického fóra. Za prvej vlády Roberta Fica sa zdvojnásobili úniky na dani z pridanej hodnoty, Slovensko sa stalo druhou najhoršou krajinou, hneď za Gréckom, vo výbere DPH a vo veľkosti daňových podvodov. Fico túto krajinu ženie gréckym smerom,” vyhlásil na dnešnom brífingu v Národnej rade (NR) SR predseda hnutia Nová väčšina-Dohoda Daniel Lipšic.

Podľa opozície konkurencieschopnosť Slovenska zhoršili najmä zákony, ktoré prijala terajšia vláda. “Dnes nám rastie nezamestnanosť, máme rekordný dlh a čo je najhoršie, vyhliadky pre Slovensko nie sú lepšie. Od roku 2006, od nástupu Roberta Fica, začal prepad a od roku 2007 sa postupne v tomto rebríčku prepadáme ďalej,” tvrdí podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec. Podľa opozície konkurencieschopnosť Slovenska klesá kvôli zle nastaveným daňovým sadzbám, pracovno-právnej legislatíve, veľkej byrokracii na úradoch, ale aj vysokej úrovni korupcie.

www.ipolitika.sk

“Podnikatelia sa neustále sťažujú, že keď chcú podnikať, tak ich brzdia úrady. Keď prekonajú úrady, prídu výpalníci, keď prežijú výpalníkov, tak im iní nezaplatia faktúry a kým súdy vyriešia nezaplatené faktúry, tak podnik často krachuje a prepúšťa. Táto situácia bola sčasti spôsobená v minulosti a je ťažké ju riešiť, avšak táto vláda namiesto riešenia len zhoršuje podnikateľské prostredie a ešte tým podnikateľom, ktorí dokážu prežiť, vyrubuje vysoké dane a odvody,” doplnil kritiku opozície podpredseda KDH Miloš Moravčík. Kroky terajšej vlády sa podľa jeho slov prejavujú na poškodení životnej úrovne ľudí. “Preto by sa vláda mala viac starať o problémy bežných podnikateľov a potláčať negatívne javy v spoločnosti. Žiaľ, v súčasnosti majú najväčšie istoty výpalníci a neplatiči faktúr a nie tí, ktorí chcú podnikať a zamestnávať,” dodal Moravčík.

Slovensko sa v rebríčku konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra (WEF) umiestnilo v tomto roku na 78. mieste. Oproti vlaňajšku si tak pohoršilo o sedem priečok. Pozícia Slovenska sa pritom zhoršuje už siedmy rok v rade a tohtoročné 78. miesto je historicky najhorším umiestnením v tomto rebríčku. Dostalo sa v ňom do pozície druhej najmenej konkurencieschopnej krajiny v rámci Európskej únie, nižšiu priečku obsadilo len Grécko, ktoré skončilo na 91. mieste. Tesne pred Slovenskom sa nachádzajú Chorvátsko a Rumunsko.

 

zdroj:   http://www.sdku-ds.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>