Výbor pre regionálny rozvoj EP schválil výnimku SR pre dlhšie čerpanie eurofondov

www.ipolitika.sk
Výnimku pre Slovensko a Rumunsko o možnosti čerpania eurofondov o tri roky dlhšie (n+3), ako bolo stanovené, dnes odhlasovali poslanci Európskeho parlamentu (EP) vo Výbore pre regionálny rozvoj (REGI). Potvrdil to slovenský europoslanec a člen výboru Miroslav Mikolášik (EĽS/KDH).

Dnešné hlasovanie v REGI ukázalo, že sa oplatilo diplomatické pôsobenie na kolegov v EP a Slovensko bude môcť dočerpať doteraz nevyužité eurofondy,” uviedol Mikolášik. Europoslanci z ostatných členských štátov sa podľa neho snažili na poslednú chvíľu znovuotvoriť rokovania a vytvárať nové pravidlá, ktoré by umožnili dočerpanie eurofondov aj pre ďalšie členské krajiny. “Dlhodobá diplomacia však pomohla zmeniť počiatočné negatívne naladenie v prospechpravidla n+3 pre dva členské štáty a Slováci a Rumuni zaznamenali veľký úspech,” dodal.

www.ipolitika.sk

K 31. júlu Slovensko vyčerpalo iba 42,82 percent eurofondov z celkového balíka 11,5 miliardy eur. Na základe výnimky n+3 bude môcť zvyšné prostriedky čerpať až do roku 2016. Podľa Mikolášika, ktorý v ostatnom období aktívne rokoval o podpore výnimky pre Slovensko so zahraničnými poslancami EP, je dôležité, aby sa pomohlo najzaostalejším regiónom. “Musíme urobiť všetko pre to, aby táto výnimka nebola iba kozmetickou úpravou, ale skutočne pomohla Slovákom získať prácu a zlepšiť životné podmienky.” Europoslanec a člen REGI upozorňuje, že keď dnešnému úspechu predchádzali dlhodobé a náročné rokovania s europoslancami z ostatných členských štátov a podarilo sa vyhnúť reálnej hrozbe prieťahov v prerokovávaní a prijímaní legislatívneho balíka pre programovacie obdobie 2014-2020, “nemôžeme si dovoliť komplikovať situáciu aj my sami a eurofondy musíme vyčerpať efektívne a so zvýšeným úsilím”.

Hlasovanie REGI je smerodajné pre konečné hlasovanie v pléne EP, ktoré sa bude konať ešte počas októbrového zasadnutia v Štrasburgu.

Miroslav Mikolášik je jedným z trinástich slovenských europoslancov, už štyrikrát bol hlavným spravodajcom Európskeho parlamentu, pôsobí v ňom od roku 2004.

zdroj: http://www.strana-sas.sk
pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>