Slovensko sa namočilo do krízy menej ako iní. Oživenie je na dohľad, tvrdí Fico

www.ipolitika.sk

BRATISLAVA – Predseda socialistickej vlády Robert Fico si myslí, že Slovensko prešlo cez krízovú rieku lepšie ako iné krajiny. Predpokladá tiež, že návrat k výraznejšiemu rastu ekonomiky je opäť na dohľad.

Premiér Fico už vidí druhý breh krízovej rieky. Namočili sme sa menej ako iní, tvrdí.

„Dovolím si povedať, že sme sa pri prechode cez krízovú rieku nenamáčali až tak, ako sa namáčali iné štáty, keď sa na ne pozrieme spätne,“ uviedol Fico v relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy.

Tisíce stratených pracovných miest. Boj s nezamestnanosťou nevyhrávame

Dôkazom sú podľa neho fakty, že na Slovensku neprišli o prácu tisícky zamestnancov, neznižovali sa dôchodky, či v poslednom roku nerástla DPH. Na druhú stranu však pripustil, že vláda urobila zásahy v druhom dôchodkovom pilieri, narástli odvody živnostníkom a tiež dane pre firmy a bohatých.

Slovensko má pritom podľa šéfa socialistov pozitívny výhľad do blízkej budúcnosti. “Keď som hovoril o krízovej rieke, tak sme už cez ňu prešli a ešte sme možno dva metre od brehu, aby sme definitívne skočili na suchú pôdu a mojou úlohou je, aby sme prešli nezamáčaní,” povedal.

www.ipolitika.sk

Oživenie na dosah

Fico totiž verí, že sa naplnia prognózy o vyššom raste ekonomiky. Dôvodom sú najmä pozitívne vyjadrenia Európskej komisie a ďalších medzinárodných organizácii, ktoré potvrdili nečakane vysoký nárast slovenského hospodárstva v druhom štvrťroku, na úrovni 0,9 percenta.

„Všetky faktory naznačujú, akoby kríza vrcholila a nastávalo oživenie. Nikto nekričí hurá, nestrieľa šampanské, ale môžeme na to dať konkrétne údaje, že k tomu dochádza,“ povedal opatrne premiér.

Šéf socialistov zopakoval aj svoj prísľub, že vláda udrží deficit štátneho rozpočtu na uzde a pod úrovňou troch percent HDP. Neobišiel pritom ale samosprávy, mestá, obce a župy, ktoré sú v tejto oblasti problematické a ich neisté rozpočty záväzok ohrozujú.

Trojpercentná hranica tiež môže skomplikovať ďalšie sľuby ľavičiarov ako je napríklad aj zvyšovanie platov niektorým profesiám – konkrétne učiteľom. Premiér však tvrdí, že jeho kabinet musí hľadať cesty, ako vyvážiť záujmy ľudí a celej krajiny v medzinárodnom meradle.

 

zdroj: http://www.strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>