Slovensko pomáha zvyšovať počítačovú gramotnosť na severe Ugandy

www.ipolitika.sk

Základná škola v dedinke Unna na severe Ugandy má aj vďaka pomoci Úradu vlády SR novú počítačovú miestnosť. Vďaka projektu podporeného organizáciou UNESCO ju Úrad vlády SR v spolupráci so Slovenskou katolíckou charitou (SKCH) otvoril 16. septembra 2013.

„Cieľom projektu je prispieť k naplneniu dvoch miléniových rozvojových cieľov, konkrétne sprístupniť vzdelávanie a zabezpečiť rovnaké príležitosti pre mužov a ženy, a tak prispieť k celkovému rozvoju ekonomicky znevýhodnených oblasti Ugandy,“ uviedla projektová koordinátorka Úradu vlady SR Mária Jedličková.

Žiaci z miestnej školy, pre ktorých je projekt určený predovšetkým, budú mať k dispozícii 23 počítačov. Lektori SKCH sa žiakom budú venovať v predpoludňajších hodinách, pretože riaditeľ školy zaradil informatiku ako nový predmet do vyučovacieho procesua výsledky z tohto predmetu budú mať žiaci zaznamenané aj na vysvedčeniach. Popoludní budú na kurze miestni učitelia. Vyškolení pedagógovia získajú po ukončení kurzov certifikáty a sami sa budú venovať aj údržbe počítačov. Jeden z lektorov SKCH zostane na škole ako dobrovoľník do konca trimestra, aby sa zabezpečila udržateľnosť projektu.

www.ipolitika.sk

Zvyšovanie počítačových vedomostí  u mladých ľudí v Ugande má veľký význam. Neskôr môžu nadobudnuté zručnosti uplatniť počas ďalšieho štúdia alebo pri hľadaní práce,“ vysvetlil generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák, ktorý školu navštívil počas prípravnej fázy projektu  a zabezpečil podmienky pre bezproblémový štart vyučovania.

Nový predmet sa bude zameriavať počas prvých hodín na základy práce s počítačom  a postupne na využívanie internetu a e-mailu, ako aj balíka kancelárskych aplikácii. „Je ťažké odhadnúť, čo máme presne očakávať, keďže väčšina učiteľov a žiakov počítač ešte nikdy nevidela, ale urobíme všetko pre to, aby sme vedeli podporiť ich nové skúsenosti,“ vysvetľuje lektor – dobrovoľník Matej Sýkora.

SKCH v Ugande pôsobí už od roku 2011, kedy začala s výstavou centra pre deti s HIV a AIDS. Charita navyše v Ugande pomáha aj prostredníctvom programu Adopcia na diaľku.

 

zdroj: http://www.strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

One Response to Slovensko pomáha zvyšovať počítačovú gramotnosť na severe Ugandy

  1. Would love to perpetually get updated great web blog!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>