Rekonštrukciu križovatiek za 20 miliónov eur zafinancujú eurofondy

www.ipolitika.sk

Peniaze z Európskeho fondu regionálneho rozvoja zaplatia rekonštrukciu 19 križovatiek na cestách I. triedy naprieč celým Slovenskom. Minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Ján Počiatek rozhodol o poskytnutí nenávratného finančného príspevku na tento národný projekt, čím sa uvoľnilo čerpanie takmer 20 miliónov eur z Operačného programu Doprava. Celkovo je už dnes na Slovensku vďaka eurofondom zmodernizovaných 432 kilometrov ciest I. triedy.

„Zanedbaný stav ciest I. triedy, ktoré zabezpečujú až 50 percent dopravných výkonov na Slovensku, sa pomaly, ale isto zlepšuje. Som veľmi rád, že na ich obnovu vieme využiť pomoc z európskych zdrojov, ktoré slúžia na rozvoj európskych regiónov. Príkladom je aktuálne schválený projekt, ktorý zvyšuje priepustnosť okružných križovatiek v šiestich krajoch, zlepšuje plynulosť a bezpečnosť na cestách,“ povedal minister J. Počiatek.
Na projekty ciest I. triedy je v Operačnom programe Doprava (OPD) z európskych zdrojov a zo štátneho rozpočtu vyčlenených vyše 454 miliónov eur. Aktuálne je zazmluvnených viac ako 350 miliónov eur, čo je takmer 77 percent (prioritná os 5,  opatrenie 5.2). Celkové zazmluvnenie OPD je k dnešnému dňu takmer 3 miliardy eur (77,3%).
Medzi najdôležitejšie stavby na cestách I. triedy, ktoré sa v aktuálnom programovom období z eurofondov realizujú patrí napríklad nový cestný most v Trenčíne, severný obchvat Trnavy, dve etapy obchvatu Galanty, či nová cesta medzi Popradom a Kežmarkom. Vďaka dvom projektom na zlepšenie bezpečnosti bolo v štyroch slovenských krajoch nedávno zmodernizovaných 332 kilometrov ciest I. triedy.

www.ipolitika.sk

O projekte Rekonštrukcia križovatiek na cestách I.triedy:
Súčasťou projektu je rekonštrukcia 19 križovatiek (18 okružných križovatiek a jedna kapacitnejšia priesečná križovatka). Križovatky sú na území Trnavského, Trenčianskeho, Nitrianskeho, Žilinského, Prešovského a Košického kraja. Prijímateľom pomoci z OPD je Slovenská správa ciest.
V projekte sú zahrnuté križovatky, na ktorých už rekonštrukcia prebehla, bola financovaná zo štátneho rozpočtu, a peniaze budú refundované z fondu EÚ:
Nitriansky kraj: I/63 Komárno, I/63 a I/64 Komárno, I/64 a III/0646 Okrušovce
Trnavský kraj: I/51 a III/05119 Senica
Prešovský kraj: I/74 Snina, I/77 a III/5565 Bardejov, I/18 a II/553 Levoča, I/18 a I/68 Prešov
Košický kraj: I/50 Michalovce, I/50 a I/79 Hriadky, I/79 a II/552 Veľaty, I/67 a II/526 Rožňava križovatka-Štítnik
Žilinský kraj: I/18 a II/507 Bytča-križovatka, I/18 a II/584 Liptovský Mikuláš, I/50 Handlová-centrum, I/61 a I/57 Dubnica n/Váhom, I/59 Tvrdošín-most
Okružné križovatky, ktoré budú zmodernizované do marca 2015:
Košický kraj: I/50 a I/18 Michalovce
Trenčiansky kraj: I/61 Trenčianska Teplá-križovatka

Ministerstvo dopravy,
výstavby a regionálneho rozvoja SR

zdroj: http://strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>