Rafael Rafaj: K zvýšeniu kreditu Ústavy SR by mali prispieť verejní činitelia a súdy

www.ipolitika.sk

Slovenská národná strana (SNS) si vie predstaviť nevyhnutnosť ďalších zmien v Ústave Slovenskej republiky tak, aby sa striktne vyvážili občianske práva a povinnosti štátu, zadefinovali sa práva národa a zaviedla sa nulová tolerancia k rôznym výnimkám zo zákona a obmedzovaniu ústavných slobôd občanov.

O takýchto zmenách by však nemala rozhodovať len právnická a politická elita, ale aj verejnosť. Ústave Slovenskej republiky chýba totiž to najpodstatnejšie – rešpekt a úcta zo strany verejnosti, ktorá na každom kroku vidí nedodržiavanie najvyššieho zákona v praxi orgánmi štátu, vrátane súdov a verejných činiteľov, ktorí by mali ísť príkladom. Ľuďom chýba presvedčenie o ich reálnej moci v štáte. Skepsu z účinnosti najvyššieho zákona prehlbujú aj rôzne výnimky, stále obmedzovanie ich základných občianskych slobôd a čoraz väčší vplyv cudzích implementovaných noriem EÚ. Ľudia sú čoraz viac skeptickí aj k zastupiteľskej demokracii, preto neporiadok s neustálym rozmnožovaním strán v parlamente a tzv. nezávislých či nezaradených poslancov by malo vyriešiť zavedenie imperatívneho mandátu.

www.ipolitika.sk

Namiesto rozdávania balónikov by mali poslanci na Deň Ústavy Slovenskej republiky nabrať dych a odvahu na zavedenie viazaného mandátu. Základný zákon štátu by mal tiež presnejšie definovať niektoré pojmy, napríklad ochranu a práva tradičnej rodiny a manželstvo ako výlučný zväzok muža a ženy. Slovensku v najvyššom zákone chýba aj ústavná ochrana národných práv tak ako to majú vo svojich ústavách zakomponované napríklad Írsko, Španielsko či Francúzsko.

 zdroj: http://www.sns.sk
pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>