Podľa Jána Hudackého kúpa časti SPP nahráva finančným skupinám

www.ipolitika.sk
Podľa predsedu  Výboru pre hospodárske záležitosti v NR SR Jána Hudackého nahráva rozhodnutie premiéra Roberta Fica kúpiť stratovú matku SPP finančným skupinám.  „Slováci za tento krok zaplatia z rozpočtu každoročne zhruba 80 mil. eur. Finančným skupinám naďalej zostane podiel iba vo vysokoziskových dcérskych spoločnostiach SPP,“ zdôraznil kandidát na župana prešovského kraja počas vystúpenia na mimoriadnej parlamentnej schôdzi (17. septembra 2013) k odvolaniu predsedu vlády.
Ján Hudacký vo vystúpení pripomenul aj pôvodne negatívny postoj ministra hospodárstva Tomáša Malatinského (nominant Smeru-SD) ku kúpe časti matky SPP.  „Pán minister  síce už pred vyše pol rokom načrtol zámer vlády, no v tom čase hovoril o tom, že na rozhodnutie bude potrebné vypracovať audity a analýzy. Stanovisko ministra bolo vtedy viac rezervované ako pozitívne. Dokonca v auguste tohto roka sa pán minister nechal počuť, že odkúpenie materskej spoločnosti by nebol dobrý krok pre štát a zjavne bol s tým aj stotožnený,”  skonštatoval kandidát na predsedu PSK.Ako ďalej Ján Hudacký uviedol,  minister hospodárstva na parlamentnom výbore pre hospodárske záležitosti  začiatkom septembra skonštatoval, „že rozhodnutie vlády o kúpe nepríde skôr ako koncom septembra, pretože nie sú vyhodnotené výsledky auditu.  Len deň potom vláda materiál o kúpe materskej spoločnosti SPP so značkou J&T vo vlastnostiach elektronickej verzie dokumentu schválila. Čo bolo tým nevyhnutným impulzom pre takéto urýchlené rozhodnutie? “ pýta sa Ján Hudacký.  Minister Tomáš Malatinský okrem toho podľa slov Jána Hudackého na nedávnom tlačovom brífingu priznal, že rozhodnutie vlády bolo skôr politické než ekonomické.

www.ipolitika.sk

Ján Hudacký kritizoval  tiež argument premiéra Roberta Fica, podľa ktorého chce štát kúpiť stratovú matku preto, aby zabezpečil lacnejší plyn pre ľudí.  „Z nižších cien plynu budú profitovať aj zbohatlíci, ktorí si ním budú vykurovať svoje bazény, nielen nízkopríjmové skupiny,“ poznamenal, s tým, že poukázal aj na zvyšujúci sa dlh Slovenska.  „Je čas, aby premiér povedal ľudom, kto to zaplatí. Samozrejme, že to budú oni. Vo vyspelých krajinách štát do cien plynu nevstupuje, no napriek tomu sú v nich ceny nižšie ako u nás,“ uzavrel  kandidát na župana v prešovskom kraji Ján Hudacký.

 

zdroj: http://www.kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>