OPOZÍCIA: Podáva návrh na vyslovenie nedôvery Ficovi

www.ipolitika.sk

Opozícia dnes podáva návrh na vyslovenie nedôvery premiérovi Robertovi Ficovi. Pod návrh sa podpísali poslanci zo všetkých opozičných strán. Opozícia návrh na zvolanie schôdze, na ktorej sa má diskutovať o vyslovení nedôvery premiérovi, podá ešte dnes. Predseda NR SR Pavol Paška je povinný takúto schôdzu zvolať do siedmich dní od podania návrhu. Pod návrh sa podpísalo 56 poslancov.

V poslednom období podľa predsedu strany NOVA – Dohoda Daniela Lipšica bola polemika, že Ficova strana ovláda celý štát, kontrolné orgány, justíciu, parlament. „Dnes je to horšie. Fica ovládajú oligarchovia,“ vyhlásil. Podľa neho za tento kšeft, ktorým je kúpa Slovenského plynárenského priemyslu (SPP), zaplatí jedna domácnosť 35 eur ročne. Lipšic zároveň avizoval, že budú zverejnené ďalšie informácie, ktoré dokazujú, že Fico predal štát oligarchom.

Podľa predsedu SDKÚ-DS Pavla Freša keď sa kupuje strata, ide o podvod. „Nemožno ľudí beztrestne vodiť za nos. Za toto treba niesť zodpovednosť a musí ju niesť vrchná bábka – Robert Fico, preto sme sa pod návrh podpísali,“ zdôraznil. Na mimoriadne schôdzi sa chce opozícia podľa predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára spýtať Fica, kto riadi slovenskú vládu. „Chceme sa pýtať Fica, či jeho kritika finančných skupín platí len vtedy, keď je v opozícii. Táto lož ho dobehla,“ konštatoval.

SPP podľa predsedu KDH Jána Figeľa znamená Slovenský plynárenský podvod. „Podvod na občanoch, ktorý sú demagogicky presviedčaní o výhodnosti straty. Vláda sa rozhodla pomôcť súkromným podielnikom a občanom odkázať stratu, ktorá na 15 rokov vyjde 600 miliónov eur,“ povedal Figeľ. Podľa neho za kúpu SPP treba vyvodiť politickú zodpovednosť. „Režisérom rozhodnutí je Fico, preto ide o vyslovenie nedôvery jemu,“ dodal.

Fico podľa predsedu SaS Richarda Sulíka tunel pri kúpe SPP prichystal v tichosti. „Je to posledná kvapka v korupčnom sude,“ povedal s tým, že korupčné kauzy nie sú lev v súčasnosti, ale boli aj za jeho prvej vlády. „Taký rozsah rozkrádania, aký sme nezažili od čias Vladimíra Mečiara,“ povedal.

www.ipolitika.sk

V prípade kúpy SPP ide podľa lídra OĽaNO Igora Matoviča o pyramídovú hru, ktorú zaplatia ľudia. „Fico je tunelár a podvodník a taký nesmie byť predsedom vlády. Sme radi, že sa opozícia spojila,“ vyhlásil. Podklady ku transakcii v prípade kúpy SPP podľa opozície vznikli na počítači spoločnosti J&T Investment Advisors. Tá sa už v súčasnosti volá EP Investment Advisors a je prepojená so spoločnosťou Energetický a průmyslový holding (EPH), ktorá svoj podiel štátu predáva. Vláda chce od EPH odkúpiť 49-percentný podiel v stratovej materskej spoločnosť SPP, no ziskové dcéry si ponechá naďalej EPH. Štát kúpou akcií SPP navyše preberie aj dlh vo výške 59 mil. eur.

Minister hospodárstva Tomáš Malatinský prednedávnom v rozhovore pre denník Hospodárske noviny priznal, že je proti tejto reorganizácii. Na rokovaní parlamentného hospodárskeho výboru mal začiatkom septembra skonštatovať, že transakcia ešte nie je pripravená a má veľa otáznikov. Len deň potom vláda materiál so značkou J&T schválila.

Malatinský už raz zmenil svoje odôvodnenie, ako sa názov spoločnosti J&T Investment Advisors objavil vo vlastnostiach elektronickej verzie dokumentu vytvorenom vo Worde, ktorým vláda kúpu časti SPP odsúhlasovala. Pôvodne tvrdil, že vládny materiál vznikol doplnením tabuľky, ktorú ministerským úradníkom poslal Miroslav Haško. Ten v súčasnosti pôsobí na pozícii poradcu predstavenstva SPP, do ktorej ho z pôvodnej pozície odborníka na fúzie a akvizície v spoločnosti EPH nominovali práve predstavitelia EPH. Vo štvrtok však svoje vysvetlenie zmenil a tvrdil, že materiál pripravovalo výlučne ministerstvo a jeho poradcovia Wood & Co. a White & Case po zapracovaní pripomienok rezortu financií. Dokument mal následne v SPP skontrolovať Haško a posúdiť, či zverejnením tohto materiálu nedôjde k úniku citlivých informácií, ktoré by mohli významne poškodiť SPP. Malatinský tvrdí, že záverečnou kontrolou Haška na starom notebooku pôvodom z bývalej J&T Investment Advisors sa pôvodné údaje ministerstva prepísali na meno tejto spoločnosti. Materiál mal následne prejsť len finálnou kontrolou na ministerstve a dokument potom poputoval na rokovanie vlády.

zdroj: http://www.sdku-ds.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>