NR SR: Kaník stiahol svoju novelu o pomoci v hmotnej núdzi

www.ipolitika.sk

Opozičný poslanec navrhoval, aby sa podiel príjmu, ktorý sa nezapočítava do príjmu pri posudzovaní nároku na dávky v hmotnej núdzi, zvýšil zo súčasných 25 % na 40 %.

Poslanec Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS) opätovne stiahol z rokovania Národnej rady SR novelu zákona o pomoci v hmotnej núdzi, ktorá mala ľudí poberajúcich dávky v hmotnej núdzi viac motivovať k hľadaniu si práce. Opozičný poslanec navrhoval, aby sa podiel príjmu, ktorý sa nezapočítava do príjmu pri posudzovaní nároku na dávky v hmotnej núdzi, zvýšil zo súčasných 25 % na 40 %.

Malo sa to týkať nielen príjmu zo zárobkovej činnosti, ale aj príjmu vo forme rodičovského príspevku a materskej dávky. Podľa Kaníka je v súčasnosti veľmi nízky rozdiel v príjmoch rodiny, keď žiadny z rodičov nepracuje a príjmoch rodiny, keď rodič pracuje za nízku mzdu do 400 až 500 eur. “Spôsobuje to veľmi negatívne dopady na motiváciu pracovať a na celý sociálny systém,” povedal.

www.ipolitika.sk

Ako dodal poslanec, prijatím jeho návrhu by sa zvýšil súčasný nízky príjem pracujúcich rodín v závislosti od počtu detí. Ako príklad uviedol rodinu s pracujúcim mužom, tehotnou ženou, jedným dieťaťom do jedného roku a dvoma školopovinnými deťmi. “Dnes táto rodina nemá nárok na žiadnu sociálnu dávku a ich príjem je nízky,” tvrdí. Ak by parlament Kaníkov návrh schváli, táto rodina získa od štátu 23 eur. “Celkovo by sa ich príjem dostal na úroveň 578 eur oproti systému, kedy nikto nepracuje a je len poberateľom dávky v hmotnej núdzi, kde čistý príjem je 381 eur,” uviedol.

 

zdroj: http://www.sdku-ds.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>