Minister obrany M. Glváč rokoval s poľským kolegom T. Siemoniakom

www.ipolitika.sk

Spolupráca medzi Slovenskou republikou a Poľskou republikou sa za posledný rok zintenzívnila. Zhodli sa na tom minister obrany SR Martin Glváč a minister obrany Poľskej republiky Tomasz Siemoniak. Potvrdzuje to aj skutočnosť, že prvýkrát od roku 2008 bol podpísaný Plán dvojstrannej spolupráce.

„Tento plán zahŕňa oblasti a aktivity, v ktorých budeme rozvíjať našu spoluprácu. Posilnenie našej spolupráce však potvrdzuje aj vypracovanie Plánu bilaterálnej spolupráce medzi Ministerstvom obrany SR  a Ministerstvom obrany Poľskej republiky. V ňom sa zameriavame na konkrétne oblasti spolupráce, ako je obranné plánovanie, spolupráca pri získavaní obranných spôsobilostí či spoločný výcvik a cvičenia príslušníkov ozbrojených síl,“ uviedol Martin Glváč.

Vzťahy medzi Slovenskou a Poľskou republikou sú podľa ministra Glváča nadštandardné. „O rôznych projektoch ale diskutujeme aj v rámci V4  a myslím, že sa blížime k ich realizácii,“ povedal šéf slovenského rezortu obrany. Ako ďalej priblížil dnes s poľským kolegom diskutovali predovšetkým o možnostiach spolupráce pozemných síl. „Minister Siemoniak ale otvoril aj otázku možnej spolupráce pri modernizácii letectva, pretože Poľská republika vo výzbroji takisto ako my,  aj stíhacie lietadlo MiG-29,“ uviedol.

www.ipolitika.sk

Počas jednodňovej pracovnej návštevy v Poľsku navštívil šéf rezortu obrany Martin Glváč aj 21. ročník Medzinárodného veľtrhu obranného priemyslu (MSPO) v Kielcoch. Predstavilo sa na ňom vyše 400 vystavovateľov z 29 krajín. Súčasťou sprievodného programu MSPO je 19. Medzinárodný veľtrh logistiky, ako aj prezentácia výzbroje poľských ozbrojených síl.

Veľtrh MSPO sa radí spolu s veľtrhmi v Paríži a Londýne medzi najprestížnejšie v Európe. V tejto súvislosti minister Glváč pripomenul, že v budúcom roku by sa mala zvýšiť aj kvalita slovenského veľtrhu IDET. „Podarilo sa nám dohodnúť s organizátormi Globsecu, že bude v tom istom termíne. Verím, že to zvýši tak kvalitu celého podujatia, záujem vystavovateľov ako aj ministrov obrany z okolitých krajín o účasť na takomto podujatí,“povedal.

Ministerstvo obrany SR

zdroj:  http://www.strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>