Martin Fedor: Lacný plyn! Len do 2014

www.ipolitika.sk

Nedávno ktosi poslal na Twitter postreh, že Slovensko prestáva byť parlamentnou demokraciou, a začína byť kabinetnou demokraciou. Dobrý postreh. Bohužiaľ, dodávam, paralelne s tým krajina stráca schopnosť diskutovať. O tom, čo je dobré pre Slovensko nielen na pol roka, alebo na rok. Úplne sa vytrácajú diskusie o tom, čo je užitočné dnes, ale čo bude trváce aj zajtra, a čo spraví zo Slovenska opäť kandidáta na úspech.

Kabinetná politika Smeru sa snaží  vyvolať dojem – a musím uznať, že zatiaľ s úspechom -, že žiadne otázky neexistujú. Opozícia, to sú samozrejme škodcovia bez programu. O prítomnosť sa už vláda nejako postará. A budúcnosť – o tej radšej nehovorme, tá nepredstavuje nijaké výzvy.

Áno, prestávame byť parlamentnou demokraciou, a stávame sa kabinetnou demokraciou. Všimnite si, koľko vážnych rozhodnutí sa robí a oznamuje zo dňa na deň. Ako minulý rok, kedy vláda posielala dôležité ekonomicko-sociálne zákony v skrátenom konaní. Alebo teraz SPP. Zámer je jasný. Namiesto argumentov zopár propagandistických sloganov, rýchlo problém spratať zo stola a ide sa ďalej.
SPP je toho dokonalý príklad.

Premiér sa napríklad pýši tým, že vytrhol stratovú matku z rúk zlých kapitalistov. Len tak mimochodom, o tých z Francúzska a Nemecka púšťa reči, že ako podnik tunelovali. Chcem mu pripomenúť, že bývalí akcionári v SPP boli podniky pod kontrolou francúzskeho a nemeckého štátu. Takže ak mal nejaké podozrenia, tu doma mal v SPP väčšinový podiel. A za hranicami mal štyri roky v prvom funkčnom období, aby si problémy vydiskutoval s vládami v Nemecku a Francúzsku. V tomto funkčnom období má vo Francúzsku dokonca politického priateľa.

Môžeme si do minulosti vyhadzovať na oči čokoľvek, jedno sa nedá odoprieť. Pomôžte mi, alebo ma opravte, ak sa veľmi pomýlim. Koľkokrát väčší bol zisk celej SPP minulý alebo predminulý rok, ako povedzme v roku 1998, kedy malo SPP štátny manažment? Desaťkrát? Pätnásťkrát? Načo nám je zasa vracať sa k štátnym manažérom? Aby sme o pár rokov našli nejaké nové zmenky? Aby sa do SPP vrátila stranícka garnitúra Smeru?

www.ipolitika.sk

Ale najväčší podvod je toto:
Premiér občanom ustavične opakuje: Garantuje, nedovolíme, sľubujeme, zabezpečíme. Že ceny plynu neporastú. Garantujeme. Že straty zázračne nezaplatia občania. Sľubujeme. Že všetko je premyslené a vyrátané.

Kladiem otázku, za koho hovorí pán premiér v tomto konkrétnom prípade.

Je nás veľa, kto máme rovnaké podozrenie: že premiér Fico chce na jar budúceho roka zutekať do prezidentského paláca, čo momentálne predstavuje štátnu prioritu číslo 1. A že súčasťou tohto plánu bude „učesaný“ rozpočet na budúci rok, ale aj kúpa SPP, ktorú treba zrealizovať, a možnože ešte aj vyvlastnenie zdravotných poisťovní. Lebo ktovie ako by vyvíjali siločiary v Smere po odchode premiéra Fica do prezidentskej funkcie. Niektoré veci treba zmanažovať.

Naopak chodia aj správy, že niektoré riešenia a rozhodnutia sú pozastavené. Hoci sa s nimi rátalo, a niektoré dokonca krajina potrebuje. Ministri totiž nemajú istotu, ako verejnosť zareaguje. V poslednom čase sa presvedčili, že stačí záchvev nejakej výraznejšej organizovanej nespokojnosti, a premiér okamžite zakročí – a autor iniciatívy utŕži hanbu.

To sa, samozrejme, nikomu nechce. Pretože nikto nevie či, kto a ako bude rozdávať karty už pár mesiacov.

Kto bude niesť zodpovednosť?

Mám pochopenie pre premiérove prezidentské ambície. Premiér Fico síce dokáže získať a manažovať moc prvotriedne. Ale neexistuje žiada oblasť, v ktorej by prejavil chuť, odhodlanie a predstavivosť čosi zreformovať – a zanechať krajinu v lepšom stave, než v akom ju prevzal.  Prezidentský palác je v tomto smere bezpečnejší, istejší aj príjemnejší ako miesto premiéra a predsedu strany v roku 2016.

Opakujem, je to premiérove právo. Ale my máme právo pýtať sa predsedu vlády a on má povinnosť odpovedať:

Vy budete vysvetľovať občanom fungovanie SPP so štátnym manažmentom v roku 2016?

Vy budete vysvetľovať občanom, ako sa tam budú vykrývať straty?

Vy budete zdôvodňovať dlhy, ktoré sa budú musieť zaplatiť?

Alebo stratovú časť SPP len prevezmete v mene občanov, teda súčasné a budúce straty, ale už o pár mesiacov za tieto strany necháte platiť – doslovne aj politicky – všetkých ostatných.

 

zdroj: http://www.sdku-ds.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>