L. ŽITŇANSKÁ: Volebné zákony preferujú vládne strany

www.ipolitika.sk

Volebné zákony predložené vládou preferujú podľa predsedníčky poslaneckého klubu SDKÚ-DS Lucie Žitňanskej vládne strany, pretože sú tak nastavené. Ako povedala dnes na tlačovej besede, volebné kódexy sú vážna politická téma, ktorá sa týka ľudí. “Dotýka sa ich šancí mať zástupcov takých, akých chcú mať,“ povedala s tým, že volebnými pravidlami sa dá manipulovať v prospech vládnych a veľkých strán.

Žitňanská pripomenula, že aj Smer-SD sa podpísal pod dokument Transparency International podporiť sprísnenie pravidiel financovania strán. Smer-SD sa zaviazal tiež iniciovať diskusiu k zmenám volebného systému. „Neprebehla normálna diskusia so stranami. Minister vnútra Robert Kaliňák zákony dal síce na pripomienkové konanie, ale cez prázdniny. Návrh neobsahuje žiadnu zmenu financovania volebných kampaní a strán,“ zhrnula výhrady Žitňanská. Vláda sa podľa nej vybrala cestou zákazov, stanovením moratórií, zákazom občianskych kampaní, stanovuje limity na kampane. „To vytvára situáciu, že máme veľa zákazov, ktoré kontrolovať bude Kažimír s Kaliňákom. My sa musíme spoľahnúť, že budú rovnako Fica aj opozičných kandidátov. Na to sa spoliehať nemôžeme,“ vyhlásila.

www.ipolitika.sk

Zákon sa bude podľa Žitňanskej týkať aj prezidentských volieb. „Ak Kiska, alebo Prochádzka budú musieť zarátať výdavky, ktoré mali aj doteraz, nebudú mať peniaze pred voľbami na to, aby kampaňovali. Občianske združenia nebudú môcť vstúpiť do kampane, ako sme videli v ČR. Na druhej strane, ak Fico alebo Lajčák prekročia výdavky, bude to kontrolovať Kažimír, čo bude príjemná idylka,“ vyhlásila s tým, že predložené zákony sú šité na mieru Smeru vo voľbách, ktoré nás čakajú na budúci rok.

Kaliňák návrhy podľa Žitňanskej označil za pracovné. „Ja si vyprosím, aby mi vláda predkladala pracovné návrhy. Preto som navrhla, aby ich vrátila snemovňa vláde na prepracovanie,“ dodala.

 

zdroj: http://www.sdku-ds.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>