Július Brocka: Vyššie pokuty za čiernu prácu nie je dobrý nápad

www.ipolitika.sk
Zvyšovaním pokút za nelegálnu prácu sa podľa opozičného poslanca za KDH Júliusa Brocku zamestnanosť určite nezvýši. A to je podľa neho najväčší problém, ktorý v súčasnosti trápi Slovensko. Nesúhlasí preto s takýmto krokom a parlamentu v úvode ôsmeho rokovacieho dňa 23. schôdze Národnej rady (NR) SR predložil návrh, aby sa o tomto bode programu ďalej nerokovalo.

„Zvyšovanie pokút dnes určite nie je dobrý nápad,“ skonštatoval podpredseda Július  Brocka a narážal tým na súčasnú krízu. Rezort práce pod vedením Jána Richtera (Smer-SD) navrhuje v novele zákona o inšpekcii práce zvýšenie dolnej hranice pokuty za nelegálne zamestnávanie dvoch a viac ľudí na 5000 eur. V súčasnosti je táto hranica na úrovni 2000 eur a maximálna sankcia je 200.000 eur.

Podľa Július  Brocku tak majú aj teraz inšpektori práce dostatok priestoru na to, aby dávali aj väčšie pokuty, ak je to nevyhnutné. Zvýšenie dolnej hranice preto podľa neho môže akurát priniesť viac skorumpovaných kontrolórov.

www.ipolitika.sk

Oponoval mu však poslanec vládneho Smeru-SD Viliam Jasaň. Podľa neho takéto zvýšenie pokút má za cieľ, aby nepoctiví zamestnávatelia prestali špekulovať o tom, čo sa im viac oplatí. Či nelegálne zamestnávať a zaplatiť pokutu, alebo bude pokuta taká vysoká, že sa mu to už neoplatí. Zároveň vyzval Brocku, aby sa ospravedlnil inšpektorom práce za jeho slová o tom, že takáto zmena prinesie väčšiu korupciu.  „Je neseriózne urážať ľudí, ktorí si poctivo robia svoju prácu,“ odôvodnil Jasaň.

Po prerokovaní tohto bodu programu čaká na poslancov ešte posledný zákon zo série právnych noriem z dielne ministra Richtera. Je ním novela o organizácii činnosti vlády. Následne prídu na rad poslanecké návrhy zákonov.

 

zdroj: http://www.kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>