Ján Figeľ vyzval Smer-SD, aby sa správal ako štandardná politická strana

www.ipolitika.sk

Podpredseda parlamentu Ján Figeľ (KDH) vyzval najsilnejšiu politickú stranu Smer-SD, aby sa aj ona správala štandardne, ak chce potvrdiť, že patrí medzi štandardné subjekty. Reagoval tak na apel premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Ten v dnešnej diskusnej relácii STV O 5 minút 12 vyzval KDH, SDKÚ-DS, Most-Híd na normálny dialóg.

“Je čas, aby štandardné politické strany, ktoré sú v opozícii a vo vláde, si povedali, že toto už nebudú tolerovať. Čo tu robia nejakí samozvanci, neštandardné a netypické politické strany? Hľadajme cestu, aby sme samozvancov, polobláznov a bláznov z politiky dali na okraj politického záujmu. Tam môžu byť, ale nemôžu byť rozhodujúci, nemôžu viesť opozíciu,” vyhlásil Fico. Narážal tým aj na úvodné vystúpenie nezaradeného poslanca Daniela Lipšica, ktorý je predsedom strany Nová väčšina – Dohoda, na mimoriadnej schôdzi parlamentu.

Podľa Fica navodil Lipšic urážlivý úvod tejto schôdze, kde sa rozhodovalo o premiérovom odvolaní. “Keby bol tento návrh podaný normálne, štandardnou politickou stranou, verím, že schôdza by bola argumentačne veľmi bohatá a v rámci normálneho politického dialógu by sme si to mohli vyrozprávať,”uviedol.

www.ipolitika.sk

Používanie označenia poloblázni či samozvanci Figeľ odmietol, pretože, ako upozornil, každý z poslancov má mandát od občanov. “A oni to zhodnotia pri voľbách,” podčiarkol. Celé dianie počas mimoriadnej schôdze označil za neštandardné z toho dôvodu, že najväčšia strana odišla z rokovacej sály. ”Napätie a absencia dialógu sa prejavuje emóciami a tých tam bolo dosť,” podotkol s tým, že KDH odmieta všetky výtržnosti vrátane alkoholu, ktoré na pôdu parlamentu nepatria.

Zároveň pripomenul Ficovi, že podľa Ústavy SR sa musí člen vlády zúčastniť na rokovaní NR SR, ktoré sa týka jeho odvolávania. ”Vy tento článok nerešpektujete. To nie je dobré pre parlament, občanov a celkovú dôveryhodnosť demokracie na Slovensku,” podčiarkol Figeľ. Premiér na to poznamenal, že sa nikdy nestalo, aby pri predkladaní návrhu na odvolenie predsedu vlády odznela namiesto odbornej argumentácie znôška urážok vlády. ”Takto mimoriadna schôdza nikdy nezačala. Z tejto schôdze máme všetci ponaučenie,” konštatoval.
Na otázku, či v prípade, že sa potvrdí požívanie alkoholu niektorými poslancami Smeru-SD, z toho Fico ako predseda tejto strany vyvodí zodpovednosť, odpovedal, že nechce začať hovoriť o pomeroch v parlamente a iných politických stranách. “Musel by som byť veľmi konkrétny, vrátane KDH, a nebudem to robiť,” uzavrel tému premiér.

 

ZDROJ: http://www.kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>