Ján Figeľ: Vládna väčšina má moc, ale nemá pravdu

www.ipolitika.sk

Súčasný obraz vlády a jej parlamentnej väčšiny podľa predsedu KDH Jána Figeľa potvrdzuje, že síce má moc, ale nemá pravdu. Ako povedal pre agentúru SITA, čo je horšie, vláda sa neusiluje o pravdivé pomenovanie situácie, ale hľadá odpoveď skôr v mocenskom posilňovaní svojho postavenia.Napríklad myšlienka zavedenia parlamentnej polície vo forme štátnej polície je ponižovaním parlamentu ako autonómnej a slobodnej inštitúcie, ktorá nepodlieha inej moci. Na jednej strane to usvedčuje typ myslenia, že mocensky, cez žandárov, budeme riešiť neposlušnosť alebo nevychovanosť a neprístojné správanie, a na druhej strane neponúka vo forme dialógu skutočné riešenia,“ zdôraznil.

Predseda NR SR by sa mal podľa Figeľa správať ako prvý medzi rovnými. V rovnocennosti postavenia má hľadať skutočné riešenia. „Vláda nemôže byť nadradená alebo ignorovať parlament. Ak sa to pripustí ako teraz na mimoriadnej schôdzi, alebo pred tým pri interpeláciách, tak to poškodí dôveryhodnosti celej inštitúcie. Potom už sú na mieste apely, že treba vziať moc do rúk občanmi, že na ulici sa skôr nájde odpoveď ako v parlamente,“ vyhlásil s tým, že to nie je dobré pre demokraciu a slobodnú spoločnosť.

www.ipolitika.sk

Nočné rokovanie ako by podľa Figeľa devalvovalo postavenie parlamentu voči vláde a charakter parlamentnej zastupiteľskej demokracie. Treba sa vrátiť na kultivovanú cestu. „Vidím pokušenie moci, ktoré vláda jednej strany prejavuje vo forme arogancie, neschopnosti prijať dialóg a podriadiť sa parlamentnej kontrole. Keď v systéme vládne jedna strana, má tendenciu podceňovať kontrolu, ale aj parlament. Dnes sa to potvrdzuje aj tým, že premiér nezotrvá na rokovaní, nevypočuje si argumenty druhej strany a neodpovie ani na poznámky na svoju adresu. Toto tu nikdy nebolo, ani za Vladimíra Mečiara,“ konštatoval.

Figeľ pripomenul, že ako podpredseda vlády obhajoval pôsobenie Ivety Radičovej na čele vlády, keď ju Smer-SD najviac ústami Roberta Fica urážal. „Neodišla a vydržala. Hlasovanie potvrdilo rozloženie politickej moci v septembri 2011,“ pripomenul. Teraz, keď má Smer totálnu moc a absolútnu väčšinu, odmieta podľa Figeľa parlamentnú kontrolu a dôstojné rokovanie o návrhu na vyslovenie nedôvery premiérovi.
Potýčky, výtržnosti, pôsobenie pod vplyvom alkoholu Figeľ odmieta ako spôsob a princíp účasti na diskusii v parlamente. Už samotné nočné rokovanie je podľa neho nenáležité, pretože nemáme ústavnú krízu alebo výnimočný stav. „Je to arogantné rozhodnutie väčšiny, ktorou chce ponížiť menšinu. Arogancia moci, vulgárnosť väčšinou idú spolu. Parlament to opakovane potvrdzuje,“ dodal.

 

zdroj: http://www.kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>