Garancia straty

www.ipolitika.sk

„Vieme zagarantovať ceny ropy, vieme zagarantovať nákupné ceny SPP“ presviedčal všetkých v roku 2005 vtedy opozičný Smer. Potom bol od roku 2006 vo vláde a výsledkom vládnutia bola tak akurát rastúca nezamestnanosť a dlžoby. To isté sa deje aj dnes. Opäť počúvame od Fica „garantujeme nízke ceny plynu“ a opäť sa hospodársky prepadáme. Počas prvej smeráckej vlády podpísal SPP kontrakt na nákup plynu, o ktorom dnešná vláda Smeru hovorí ako o nevýhodnom. Keďže vláda mala pri strategických rozhodnutiach v SPP doteraz vždy väčšinu, dnes chce opraviť len to, čo sama pokazila. A kazí ešte omnoho viac.

Každému súdnemu človeku je pritom jasné, že nezmysly o cenových garanciách sú len zásterkou podvodu storočia v SPP. Podvodu, v ktorom strategických investorov nahrádzajú finanční špekulanti, ktorí sa dostali ku majetku mečiarovskou privatizáciou za známych škandalóznych okolností a na základe vlastného materiálu, odklepnutého vládou. Pritom sa

1. pre občanov garantuje len a len strata
kúpou zvyšného podielu štátu v matke SPP, ktorej strata len na predaji plynu domácnostiam za posledné 3 roky presiahla 200 mil.eur

2. ohrozuje energetická bezpečnosť Slovenska

pretože štát stráca kontrolu nad tranzitom plynu a dôležitým majetkom stratou svojich zástupcov v Dozornej rade

3. vytvára potencionálne tunelovanie štátnej firmy

tak, že štát môže v matke SPP rozhodovať o úľavách a úplatkoch svojim kamarátom vo vybraných firmách

www.ipolitika.sk

Bude naozaj zaujímavé sledovať príjmy štátnej kasy z SPP.

  •     Za roky 1995-2001 pri 100% vlastníctve štátu to bola v priemere ročne suma 203,9 mil.eur.
  •     Po privatizácii časti SPP v roku 2002 nastal zásadný obrat a za roky 2003-2012 to bola z 51% vlastníctva štátu priemerná ročná suma 437,2 mil.eur.

Okrem príjmu z predaja časti SPP, využitého na dôchodkovú reformu a zníženie zadĺženosti, sa teda zvýšil príjem do štátnej kasy viac ako dvojnásobne.

Dnes ide štát za 60 mil.eur investovať preto, aby znášal straty. Má to logiku? Áno. Ale len pre Fica a finančných špekulantov. Rozhodne nie pre občanov, ktorí náklady tohto podvodu budú znášať na svojich pleciach. A najviac tí, ktorí plynom nekúria a budú sa tak skladať aj na bohatých, ktorí si dotovaným plynom vykurujú svoje obydlia. V konečnom dôsledku stratíme všetci znášaním straty v štátnom podniku. Mimochodom, ten predáva občanom plyn jasne najdrahšie v porovnaní s konkurentmi. Aj na tomto fakte jasne vidieť, že cesta pre dosiahnutie lepších cien je len a len zdravá súťaž a nie regulácia.

Socialisti vždy radi presviedčali ľudí ako „poručia větru, dešti“ a že dokážu garantovať aj nemožné. Pritom jediné, čo vedia garantovať, sú straty. Verím, že bude čoraz menej ľudí, ktorí im naletia.

 

zdroj: http://www.sdku-ds.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>