Dávku v hmotnej núdzi si bude musieť občan odpracovať

www.ipolitika.sk

Od štátu dostane v budúcom roku dávku v hmotnej núdzi len ten, kto odpracuje aspoň 32 hodín v rámci menších obecných služieb alebo dobrovoľníckych činností. Výška finančnej pomoci bude 60,5 eura.

Základným predpokladom nových podmienok bude, že ľuďom v hmotnej núdzi musí byť práca ponúknutá. Postarať by sa o to mali obce, ktoré zabezpečia, aby ľudia mohli začať pracovať. „Keď obec nevytvorí podmienky pre ľudí, ktorí sú v hmotnej núdzi v konkrétnej obci alebo meste, nebude môcť byť naplnený zákon a v tom prípade sa nebude môcť siahať ani na dávky poberateľov v hmotnej núdzi,” uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter počas vystúpenia v pléne Národnej rady SR.

Novela zákona  má zabezpečiť väčšiu adresnosť i zásluhovosť pre tých, ktorí dávky a príspevky v hmotnej núdzi poberajú. Rezort práce preto navrhol, aby výška dávky závisela od aktivity plnoletého práceschopného člena domácnosti. Za takúto osobu sa budú považovať aj deti nad 25 rokov, ktoré žijú s rodičmi v jednej domácnosti a študujú dennou formou štúdia. Naopak, za členov domácnosti sa nebudú považovať študenti doktorandského štúdia, ktorí študujú dennou formou štúdia a spĺňajú podmienky na štipendium.

www.ipolitika.sk

Zákon sprísňuje aj nárok na aktivačný príspevok. Ten budú môcť ľudia získať, len ak odpracujú v rámci obecných služieb minimálne 64 hodín mesačne. Zároveň sa má zaviesť osobitný príspevok, ktorý bude môcť dostať občan, ktorý bol dlhodobo nezamestnaný, poberal dávku v hmotnej núdzi a začal pracovať. Nárok na tento príspevok mu vznikne vtedy, ak bude mať príjem najmenej vo výške minimálnej mesačnej mzdy a najviac vo výške trojnásobku minimálnej mzdy v domácnosti. Príspevok sa bude pri splnení podmienok poskytovať počas 6 mesiacov.

 

zdroj:  http://www.strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>