Ceny plynu pod kontrolou

www.ipolitika.sk

Rozhodnutie vlády o stopercentnom ovládnutí materskej spoločnosti SPP spôsobilo, pochopiteľne, nárast počtu expertov na energetiku v radoch našej opozície. Hodnotiť a kritizovať je v poriadku, problém je, keď sú autormi tie strany, ktoré trestuhodným spôsobom pripravili krajinu o dva piliere našej energetiky: SPP a Slovenské elektrárne.

Čo sme úplným ovládnutím materskej SPP získali? Iste máme všetci na pamäti v minulosti pravidelne sa opakujúce návrhy na radikálne zvyšovanie cien plynu, ktoré prichádzali od SPP, riadeného nemeckými a francúzskymi spolumajiteľmi. I keď sa tieto návrhy prostredníctvom nezávislého regulátora a neskôr aj našou zákonnou úpravou podarilo zmierňovať a ceny udržiavať stabilné, boli tieto kroky vždy spojené s rizikom arbitráží a následných strát pre krajinu.

Toto riziko sme ovládnutím SPP úplne eliminovali. Získali sme kontrolu nad cenami plynu pre domácnosti a malé a stredné podniky. A keďže náklady na energie tvoria významnú časťrodinných rozpočtov slovenských domácností, a takisto nákladových položiek firiem, má získaná kontrola štátu nad cenami plynu zásadný a pozitívny dosah tak na sociálnu úroveň ľudí, ako aj na ekonomiku krajiny ako celku.

www.ipolitika.sk

Prebratie 100 percent SPP sme zrealizovali bez nároku na štátny rozpočet, súčasne preberáme polovicu dlhu, spôsobeného predajom plynu pre domácnosti. Na druhej strane získavame rezervný plyn v hodnote 170 miliónov eur, ktorý chceme využiť na kompenzáciu straty z predaja plynu domácnostiam v nasledujúcich rokoch. K zníženiu straty podniku prispeje aj rokovanie a dohoda s partnerom v dcérskych spoločnostiach SPP ohľadom vlastníckej štruktúry zásobníkov plynu. A zásadným spôsobom ekonomiku SPP a objem straty ovplyvní dohoda o nákupnej cene plynu od ruského partnera, kde sme rozhodnutím vlády posilnili našu pozíciu v rokovaniach, ktoré pokračujú pozitívnym smerom.

Aby som na záver zhrnul úplnú podstatu nášho kroku: kým pravicové vlády SPP trestuhodne odovzdali zahraničným vlastníkom a následne každoročne zvyšovali ľuďom ceny plynu, my sme materskú SPP získali späť, čím môžeme významne prispieť k tomu, že ľudia sa žiadneho výrazného zvyšovania cien plynu v nasledujúcich rokoch nemusia obávať. Takto sa má podľa nás správať štát, ktorý chráni svojich občanov a svoje ekonomické záujmy.

Robert Fico, predseda vlády SR

 

zdroj: http://www.hnonline.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>