Zákon o významných investíciách chcú napadnúť aj KDH a Most-Híd

www.ipolitika.sk

Svojimi podpismi plánujú podporiť podanie zákona o významných investíciách na Ústavný súd SR aj opozičné strany KDH a Most-Híd. Potvrdili to na dnešnom stretnutí s občianskym združením Nie ropovodu podpredseda Most-Híd Zsolt Simon a poslanec strany KDH Pavol Hrušovský. „Dohodli sme sa na tom, že vieme podporiť snahu dať zákon o významných investíciách na Ústavný súd SR. Tento zákon odoberá kompetencie miestnej samospráve a obmedzuje prístup verejnosti k rozhodovaciemu procesu. Preto sme sa dohodli na tom, že naša strana podporí snahu predložiť tento zákon na Ústavný súd. Vieme podporiť aj všetky aktivity a organizácie, ktoré by vznikli za účelom zmeniť tento zákon,“ vyhlásil podpredseda strany Most-Híd Zs. Simon.

Podľa opozície sa tento zákon nevzťahuje len na plánovanú výstavbu ropovodu Bratislava Schwechat Pipeline, ale aj na iné projekty, ktoré by do budúcnosti vláda chcela zrealizovať. „Je to zákon, ktorý nás vracia desať až dvadsať rokov dozadu. Vytesňuje samosprávu,“ zdôraznil predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo. Ako príklad uviedol Pezinskú skládku, ktorá sa stavala aj napriek odporu ľudí. Podľa Freša práve zákon o významných investíciách by do budúcnosti mohol dať vláde priestor na to, aby budovala naďalej nielen takéto skládky, ale aj ropovod cez mesto Bratislava.  „Dostaneme sa tak do situácie, že vládou preferované stavby pôjdu v inom režime, bez diskusie so samosprávou a bez diskusie s občanmi. Budú sa stavať len na základe úradného rozhodnutia, a to považujeme za krajne nebezpečné,“ doplnil Frešo.

www.ipolitika.sk

Podľa jeho slov do budúcnosti by sa zákon mohol vzťahovať aj na širokorozchodnú železnicu, či výstavbu kasína v Petržalke. „Treba sa jasne postaviť na stranu ľudí, aby ich zástupcovia mohli o tom rozhodovať,“ objasnil Frešo.

Napadnutie zákona na súde podporujú aj poslanci KDH. „Už pred dnešným stretnutím došlo k zhode všetkých strán ľudovej platformy na postoji k zákonu, ktorý Národná rada SR schválila. Je to zákon, ktorý má zjavné znaky protiústavnosti, teraz je len na nás, aby sme pripravili návrh podania na ústavný súd a všetci sme pripravení ho podpísať,“ uviedol poslanec KDH Pavol Hrušovský. Podľa neho najväčším problémom tohto zákona je, že narúša demokraciu zastupiteľstiev a odníma právo občanom, aby sa vyjadrili k zásadným rozhodnutiam.

Opozícia potrebuje zozbierať 30 podpisov na to, aby sa zákonom o významných investíciách začal zaoberať Ústavný súd SR. Tento týždeň sa už zástupcovia občianskeho združenia stretli s poslancami SDKÚ-DS, SaS a zástupcami hnutia Nová väčšina – Dohoda, ktorí tiež prisľúbili podporiť návrh na podanie zákona na súd.

Zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>