Výpočet dávky v hmotnej núdzi by mal zvýhodniť tých, ktorí pracujú

www.ipolitika.sk

Žiadateľom o dávku v hmotnej núdzi by sa mala zvýšiť tá časť príjmu, ktorá sa nezapočítava do výpočtu nároku na túto dávku. Takýto návrh zákona dnes plánuje podať do Národnej rady SR opozičný poslanec Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS) s cieľom, aby sa zvýšil príjem pracujúcich rodín.

V systéme dávok v hmotnej núdzi je v súčasnosti  zakomponované pravidlo, že 25 % z príjmu a 25 % z materskej sa nezapočítava do prípadného výpočtu nároku na dávku v hmotnej núdzi. Podľa Kaníka sa ale vplyvom dodatočných opatrení, ktoré zaviedla ešte bývalá ministerka práce Viera Tomanová, stratil význam tohto pravidla a dnes nefunguje.

“Preto navrhujem vo svojom návrhu zákona, ktorý dnes (13.8.) podávam do Národnej rady SR, aby sa zvýšila časť príjmu, ktorá sa nezapočítava do výpočtu nároku na dávku v hmotnej núdzi na 40 % a zároveň, aby sa do tohto príjmu nezapočítavalo ani 40 % rodičovského príspevku a materskej. Takýmto opatrením dôjde k výraznému nárastu príjmu všetkých pracujúcich rodín,” priblížil na dnešnom brífingu Kaník.

Ako zároveň podotkol, tento návrh by sa mal týkať len tých rodín, kde aspoň jeden jej člen pracuje. “Cieľom tohto návrhu je opäť vrátiť to, čo je racionálne. A teda, že pracovať sa skutočne oplatí. Práca má byť to, čo človeka živí, nie sociálna dávka,” doplnil.

www.ipolitika.sk

Ako príklad uviedol rodinu s troma deťmi. “V rodine, kde je žena tehotná, má jedno dieťa do jedného roku a dve školopovinné deti, dnes nemá nárok na žiadnu podporu. Ich príjem je nízky. V prípade, že by sa prijal tento návrh, by im ale po novom vznikol nárok na podporu 22,95 eura a celkovo by sa ich príjem dostal na úroveň 578 eur oproti systému, kedy ani jeden člen rodiny nepracuje a je len poberateľom dávky v hmotnej núdzi, kde ten čistý príjem je 381 eur,” vyčíslil poslanec.

Podľa jeho slov týmto návrhom zároveň dochádza aj k úsporám vo výdavkoch štátu. “Dnes štát vynakladá v spomínanom prípade rodiny s tromi deťmi 381 eur na rodinu, ktorá nepracuje. Pokiaľ by sa aspoň jeden z rodičov zamestnal, napriek tomu, že štát dá tejto rodine dávku v hmotnej núdzi, úspora na výdavkoch bude 95 eur. To je rozdiel medzi tým, čo vynakladá dnes na nepracujúcu rodinu a systémom podpôr a príspevkov, na ktoré bude mať táto rodina nárok po aplikácii navrhovaného pravidla,” dodal Kaník.

Zdroj: sdku-ds.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>