Vláda bude v roku 2014 namiesto šetrenia pokračovať v zadlžovaní

www.ipolitika.sk

Vláda nechce šetriť na sebe, ale rozhodla sa pokračovať v zadlžovaní ľudí. Dôkazom je návrh rozpočtu na budúci rok, tvrdí predseda KDH Ján Figeľ. “Slovenský dlh sa vymkol spod kontroly za prvej vlády Roberta Fica a druhá vláda ďalej pokračuje a chce pokračovať v jeho zvyšovaní. A toto považujem za hlavný odkaz návrhu rozpočtu na budúci rok,“ vyhlásil na štvrtkovej tlačovej konferencii Figeľ.

Šéf kresťanských demokratov preto vyzval Roberta Fica, aby nepodriaďoval návrh rozpočtu vlastným ambíciám, alebo ambíciám Smeru-SD “byť prezidentom, alebo mať svojho prezidenta“. “Vyzývam vládu, aby v októbri predložila taký rozpočet, ktorý nebude zvyšovať verejné zadlženie Slovenska, ale naopak, začne ho znižovať,“ dodal Figeľ.

Podpredseda KDH Miloš Moravčík pritom vidí v rozpočte tri základné hrozby. Tou prvou je nejasnosť úspor vo verejnej správe. Druhou je slabý boj s daňovými únikmi a treťou hrozbou je neochota vlády riešiť korupciu a predražené verejné obstarávania. “Úspory vo verejnej správe zostávajú naďalej fiktívne. Každý o nich hovorí, ale nikto ich v rozpočte nevidel,“ reagoval na prvý návrh rozpočtu Moravčík.

www.ipolitika.sk

Ministerstvo financií v stredu predstavilo prvý návrh rozpočtu na budúci rok, v ktorom zmäkčuje svoje pôvodné konsolidačné zámery. Pre budúci rok si totiž dáva za cieľ rozpočet verejných financií na úrovni 2,9 % hrubého domáceho produktu, kým ešte tohtoročný rozpočet predpokladal v roku 2014 úroveň deficitu 2,4 % výkonu ekonomiky. Vláda tvrdí, že je to v súlade s iniciatívou Európskej komisie, ktorá za splnenia určitých podmienok povoľuje pomalšie tempo konsolidácie s cieľom podpory hospodárskeho rastu.

Aj na dosiahnutie tohto vyššieho deficitu však kabinet Roberta Fica bude musieť v budúcom roku nájsť vyše 700 mil. eur. Najväčšiu časť, takmer 415 mil. eur, si trúfa získať zefektívnením fungovania verejnej správy. Konkrétne opatrenia zatiaľ vláda nepredstavila, minister financií Peter Kažimír tvrdí, že vzídu zo septembrových rokovaní s jednotlivými kapitolami. Odmietol však akékoľvek ďalšie zvyšovanie poplatkov či daní. Rezort financií tiež očakáva, že sa mu podarí získať ďalších 150 mil. eur zefektívnením výberu daní. Vyše 8 mil. eur by sa dalo ušetriť aj zmrazením platov ústavných činiteľov a 20 mil. eur by sa dalo získať aj odpredajom nepotrebného majetku.

Samotný štátny rozpočet, ktorý tvorí podstatnú časť rozpočtu verejnej správy, počíta vo svojej prvotnej verzii v budúcom roku s príjmami na úrovni 13,223 mld. eur a výdavkami v sume 16,876 mld. eur. Deficit štátneho rozpočtu sa tak rozpočtuje vo výške 3,653 mld. eur.

Zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>