Súťaž na správu majetku mesta navrhuje Nesrovnal zrušiť

www.ipolitika.sk

Mestská komisia finančnej stratégie, pre správu majetku a podnikanie uznesením požiadala primátora Milana Ftáčnika, aby súťaž nahradil jedenástimi menšími súťažami.

Súťaž na správu majetku za 30 miliónov eur bez DPH by mal bratislavský primátor Milan Ftáčnik zrušiť a vyhlásiť jedenásť menších súťaží. Uviedol to dnes na brífingu predseda mestskej komisie finančnej stratégie, pre správu majetku a podnikanie a predseda mestského poslaneckého klubu SDKÚ-DS a Most-Híd Ivo Nesrovnal, ktorý minulý týždeň označil súťaž za netransparentnú. Na takomto postupe sa v pondelok na mimoriadnom zasadnutí zhodla komisia finančnej stratégie, pre správu majetku a podnikanie. “Komisia skonštatovala, že súťaž tak, ako je nastavená, je pre mesto nevýhodná, pretože sa dá spraviť lepšie, efektívnejšie, transparentnejšie,” povedal Nesrovnal. Bratislavský primátor Milan Ftáčnik sa však zatiaľ súťaž na správu majetku mesta zrušiť nechystá, plánuje to iba v prípade, že súťaž neprinesie predpokladanú úsporu peňazí. “Ak súťaž vygeneruje lepšiu cenu a mesto ušetrí peniaze, tak si myslím, že sme boli úspešní, ale neušetríme peniaze, súťaž bude zrušená a budeme ju opakovať iným spôsobom,” uviedol primátor Ftáčnik.

Finančná komisia väčšinou hlasov v pondelok schválila uznesenie, v ktorom žiadajú primátora Ftáčnika, aby aktuálnu súťaž zrušil a vypísal jedenásť menších. Podľa Nesrovnala je neefektívne mať jedenásť neporovnateľných činností v jednej súťaži a nezaručuje to požadovaný výsledok, teda úsporu peňazí. Ako dodal, nie je možné mať kosenie trávy, odpratávanie snehu, čistenie komunikácií a revíziu protipožiarnych zariadení v jednej súťaži, pretože na každú činnosť sú potrebné iné náklady. “Keď ich súťažíte v jednom balíku, je to akoby ste si kúpili auto, motorku a bicykel a chceli určiť priemernú spotrebu,” povedal dnes na brífingu Nesrovnal. Podľa Ftáčnika je hlavným zmyslom súťaže ušetriť peniaze, urobiť to chcú práve na činnostiach spojených s prevádzkou budov. “Súťaž máme zatiaľ vypísanú tak, že hľadáme jedného silného dodávateľa a kritérium na to, aby sme posúdili, či bola súťaž úspešná, sú overené podklady, koľko na to dnes dávajú naše organizácie,” vysvetlil Ftáčnik s tým, že aktuálnu súťaž zrušiť zatiaľ neplánuje. Ak však súťaž neprinesie plánovanú úsporu, potom môže vedenie mesta zvoliť návrh komisie vyhlásiť niekoľko menších súťaží, informoval Ftáčnik.

www.ipolitika.sk

Súťaž Nesrovnal považuje za neúspešnú i preto, že sa na nej nechcú zúčastniť hlavné mestské podniky ako Bratislavské kultúrne a informačné stredisko (BKIS), Správa telovýchovných a rekreačných zariadení (STaRZ), Mestské lesy a Marianum. Podľa Nesrovnala má v týchto organizáciách mesto najviac majetku, riaditelia podnikov však považujú súťaž za nevýhodnú. ” Bez účasti týchto zásadných mestských podnikov by táto súťaž nemala zmysel,” dodal Nesrovnal. Spochybnil tiež aj audit, na ktorý sa mesto pri vyhlásení súťaže na správu majetku odvoláva. “Audit, ktorý bol pripravený, je nepreveriteľný, nie je podpísaný, nemá autora ani dátum a nikto sa k nemu nehlási. Tie čísla, o ktoré sa súťaž opiera, sú fikciou a momentálne nie sú opreté o realitu,” uviedol Nesrovnal. Primátor Ftáčnik však tvrdí, že audit spracovala Slovenská asociácia facility managmentu a tak má audit svojho nositeľa. To však, že sa pod audit nikto nepodpísal, nepovažuje primátor za svoj problém. “My sme audit prezentovali riaditeľom mestských organizácií začiatkom tohto roka, kde boli aj zástupcovia asociácie,” vysvetlil Ftáčnik. Ako dodal, pre autorov auditu nie je problém prísť i na finančnú komisiu a predstaviť výsledky.

Súťaž na správu nehnuteľností vo vlastníctve mesta a mestských organizácií zverejnilo mesto Bratislava v európskom vestníku verejného obstarávania koncom júna. Víťaz súťaže sa má starať o správu magistrátu a ďalších desiatich objektov – budov základných umeleckých škôl a centier voľného času. Organizácie dnes budovy spravujú samy, mesto verí, že vďaka externému partnerovi sa im podarí na správe budov ušetriť. Suma tendra je 30 miliónov eur bez DPH na štyri roky. Podľa primátora Ftáčnika náklady uvedené v súťaži sú orientačné, víťaz súťaže sa najprv bude starať o desať objektov a magistrát, časom by mesto chcelo cez vysúťaženú firmu spravovať 35 organizácií a spolu 118 budov. Tender na správu mestského majetku je práve v prvom kole, mesto dostalo štyri súťažné návrhy. Komisia, ktorú primátor vymenuje, bude otvárať obálky budúci týždeň. ” Prvé kolo slúži na to, aby sme overili, či uchádzači splnili predpoklady a kritériá, či je to firma, ktorá má skúsenosti a môže tieto služby zabezpečovať. Potom bude nasledovať druhé kolo, kde budú uchádzači predkladať ponuky,” vysvetlil Ftáčnik.

Zdroj: sdku-ds.sk
pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>