Skorší odchod do penzie? Dnešní tridsiatnici sa azda dočkajú

www.ipolitika.sk

Užívať si dôchodok už v päťdesiatke. Takejto možnosti by sa mohli dočkať dnešní tridsiatnici. Ministerstvo práce uvažuje, že zruší vekovú hranicu odchodu do dôchodku, ktorá je dnes 62 rokov.

sociálna poisťovňa

Či by po odpracovaní 30 rokov mali ľudia nárok na plný dôchodok od Sociálnej poisťovne, potvrdí až analýza, ktorá by mala byť hotová do konca roka 2017.

Namiesto nej by ľuďom stačilo odpracovať 30 rokov a počas tohto obdobia platiť dôchodkové poistenie. Aký dosah bude mať tento návrh na verejné financie a konkrétne podmienky na jeho zavedenie, určí až analýza. Vláda by ho mala potvrdiť alebo odmietnuť do marca 2018.

www.ipolitika.sk

Na to, aby dnes mohol človek odísť do dôchodku, musí splniť dve podmienky. Mať 62 rokov a platiť dôchodkové poistenie 15 rokov. Rezort práce pripraví analýzy, ktoré ukážu, či je možné pre odchod do penzie stanoviť len jedno kritérium. Tým má byť zaplatené dôchodkové poistenie počas 30 rokov. Ak by sa takýto model zrealizoval, na jednej strane by ľudia na dôchodok museli pracovať viac ako dnes, na druhej strane by časť pracujúcich získala možnosť odísť do penzie skôr ako po šesťdesiatke. Či by po odpracovaní 30 rokov mali nárok na plný dôchodok od Sociálnej poisťovne, potvrdí až analýza, ktorá by mala byť hotová do konca roka 2017. Zámer zrušenia vekovej hranice obsahuje Národný program aktívneho starnutia na roky 2014 až 2020, ktorý je v pripomienkovacom konaní.

 

zdroj:http://www.strana-smer.sk/

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>