Procházka si myslí, stíhanie sudcov je typ zákopovej vojny

www.ipolitika.sk

Presadzovať stíhanie sudcov ústavného súdu za ich rozhodnutie v konkrétnej veci je podľa podpredsedu parlamentného ústavnoprávneho výboru Radoslava Procházku typ zákopovej vojny, ktorá Slovensko zbavuje síl a sústredenia sa na to podstatné. 

Podľa Procházku je to zabezpečiť každému občanovi rovnosť v prístupe k spravodlivosti a jej efektívny výkon. V reakcii na postup deviatich sudcov Najvyššieho súdu SR, ktorí vystúpili proti jeho šéfovi Štefanovi Harabinovi, to povedal Procházka dnes pre agentúru SITA.

Sudcovia v otvorenom liste odmietajú Harabinove útoky proti Ústavnému súdu SR po poslednom rozhodnutí v kauze Duckého zmeniek.

Po tom, čo Ústavný súd SR zrušil rozhodnutie Najvyššieho súdu SR, Harabin oznámil, že podá návrh na disciplinárne stíhanie ústavných sudcov, prípadne aj trestné oznámenie.

„Každý verejný funkcionár, živený občanmi Slovenskej republiky, je povinný odovzdať krajine tú najlepšiu službu a nehľadieť na zverenú funkciu ako na súkromný majetok, slúžiaci vedeniu osobných sporov,“ vyhlásil Procházka.

www.ipolitika.sk

Podľa sudcov Harabin dlhodobo svojimi vyhláseniami dehonestuje nielen sudcov Najvyššieho súdu SR, ale celú justíciu. Vyhlásenie zatiaľ podpísali sudcovia Elena Berthotyová, Igor Belko, Jana Henčeková, Miroslav Gavalec, Zuzana Ďurišová, Milan Karabin, Peter Paluda, Rudolf Čirč a Juraj Kliment.

Keďže predseda Najvyššieho súdu SR by mal byť znalý zákona a mal by mať vedomosť o tom, že sudcu nemožno stíhať za rozhodnutie, vnímame jeho vyhlásenia ako snahu o prehĺbenie strachu v justícii, útok na jej nezávislosť a bagatelizovanie hrubých pochybení predsedu Najvyššieho súdu SR, konštatujú sudcovia.

Štefan Harabin kritiku odmieta a za iniciatívou sudcov vidí politiku.

Zdroj: banskabystrica.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>